2018’de Emekliye Faizsiz Kredi

2017 yılında emeklilere yönelik birçok uygulamanın yürürlüğe gireceğinden söz edilmekteydi. Bu uygulamalardan ilk yürürlüğe giren promosyon uygulamaları, birçok banka tarafından emeklilere sunulmuş ve banka uygulamalarına göre de binlerce emekli bu promosyon kampanyalarından faydalanmıştı. Ancak, geçtiğimiz yılda ortaya çıkan ve hala merakla beklenen durum, emekliye faizsiz kredi uygulamasıdır. Emeklilerin hiçbir şekilde faiz ödemeden kredi kullanabileceği şeklinde yapılan açıklamalarda, şuan için hala net bir açıklama gelmemiştir. Emeklilere yönelik ortaya atılan bu haberler, promosyon ödemeleri ile birlikte ortaya çıkmıştı. Ancak, 2017 yılında ne yazık ki emeklilerin kullanımına sunulmamıştı. Bu uygulamanın ne zaman geleceği konusunda ise, birçok kişi 2018 yılını işaret etmektedir. Emeklilerin daha iyi bir ekonomik duruma sahip olması ve ihtiyaçlarını faizsiz krediler ile sağlayabilmeleri konusunda, detaylar şu şekilde.

2018’de Emekliye Faizsiz Kredi Verilecek

Emekliye faizsiz kredi uygulaması hakkında ortaya çıkan söylentiler bir yana, artık somut adımlar atılmaya başlamıştır. Şuan yaptığımız araştırmalara göre, emeklilerin faizsiz kredi hizmetlerinden faydalanabilmeleri için, emekli maaşlarının yatırılmış olduğu bankalara devlet tarafından özel teklifler getirilecek. Burada teklif götürülecek olan bankalar arasında ilk sırayı ise kamu bankaları almaktadır. Bundan dolayı, emeklilerin özel olarak kullanacağı sıfır faizli kredi paketleri, Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden ilk olarak verilmeye başlanacaktır.

Kamu bankaları aracılığı ile verilecek olan bu kredilerde, kimlerin faydalanacağı ise şuan belirsizliğini korumaktadır. Kişilerin en büyük tereddüt yaşadığı konu ise, maaşların sadece devlet bankaların emekli maaşı almakta olan kişilere sunulup sunulmayacağıdır. Çünkü, emekli promosyon uygulamasının ortaya çıkmasının ardından özellikle ülkemizde özel bankaların çok daha uygun kampanyalar geliştirdiği ve binlerce emekliyi kendi bünyelerine kazandırdığı bilinmektedir. Eğer böyle bir uygulamaya gidilecek olursa, binlerce kişi yine hizmetten faydalanırken, büyük bir kısım ne yazık ki faydalanamayacaktır.

Ancak, kişilerin emekliye faizsiz kredi konusunda biraz daha rahat olmasında fayda vardır. Çünkü sunulacak olan faizsiz kredi hizmeti, tamamen emeklilerin daha rahat bir hayat sürmeleri açısındandır. Bankalardan zorlu şartlarda kredi alan ve yüksek faiz ödeyen emeklilere kolaylık sağlamak adına sunulan bu kredilerde, yüksek bir ihtimalle genel başvurular kabul edilecektir. Ancak, bankanın maaş müşterilerinin başvuru işlemlerinde öncelik kazanacağı ve teslimat konusunda da daha az sorun yaşayacağı muhtemel bir durumdur.

Emekliye Ne Kadar Faizsiz Kredi Verilecek?

2018’de Emekliye faizsiz kredi kapsamında sunulacak olan hizmetlerin, 2018 yılının ortalarında yürürlüğe gireceği beklenmektedir. Şuan çok fazla gündemi meşgul etmiyor olsa da, hem özel hem de kamu bankaları tarafından çalışmaların sürdürüldüğü ve bir an önce bu uygulamaya geçilmesi için adımların atıldığı bilinmektedir. Çalışmalar her ne kadar hızlı bir şekilde ilerliyor olsa da, kişilerin plan yapabilmesi ve bankalardan alacakları kredileri erteleyebilmeleri için devlet tarafından ortaya çıkarılacak olan ve sadece emeklilerin faydalanabileceği faizsiz kredi hizmetinden ne kadar limit ile faydalanılacağı konusu da merak edilmektedir.

Öncelikle, bankalara sunulan anlaşmaların detaylarında, sunulacak olan faizsiz kredilerin, alınan emekli maaşına göre belirlenmesi gerektiği belirtilmektedir. Burada, emekli maaşı olarak aydan aya alınan miktarın en fazla 10 katına kadar sıfır faizli kredi sunulacağı bilinmektedir. Buna göre, aylık 2 bin TL’lik bir emekli maaşı alan kişiler, toplamda bankasından 20 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilecek. Ancak burada çok dikkatli davranılması gereken bir durum vardır. Şuan için maaşların 10 katına kadar faiz uygulaması olmadan kredi sunulacağı belirtilse de, bu sadece varsayımdır. Eğer bu şekilde bir uygulamaya gidilse bile, alınacak olan kredide 10 katlık üst limit, sadece kâğıt üzerinde olacaktır. Çünkü hangi bankaya başvuru yapılırsa yapılsın, verilecek olan kredinin onay süreci de ne kadarlık bir kredi sunulacağı da tamamen bankalar tarafından belirlenmektedir.

Örnek verecek olursak, ihtiyaç kredilerinden yola çıkabiliriz. Genellikle ihtiyaç kredilerinde 50 bin TL’ye kadar kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ancak, 50 bin TL gibi bir tutar alan kişilerin sayısı oldukça düşüktür. Kişilerin kredi limitleri belirlenirken, farklı bankalardan almış oldukları kredi ve kredi kartlarının limitleri, daha önceki süreçlerde aldıkları kredi ve kredi kartlarının ödeme düzenleri, alınan maaş miktarı ve kişilerin başvuru yaptıkları dönemdeki yaşlarının etkisi fazladır. Emeklilerin de zaten bankalarda yaşadıkları en büyük problemlerden birisi, yaştan dolayı kredi başvurularına onay alamamalarıdır. Bu konudan dolayı hala tereddüt yaşayan emeklilerin, kullanacakları faizsiz kredilerde bu şekilde sorun yaşamamak ümidi ile araştırmalarını sürdürmektedirler.

Emekliye Faizsiz Kredi Şartları Ne Olacak?

Emekliye faizsiz kredi, bakanlıklar ya da devlet kurumları aracılığı ile değil, anlaşma sunulduktan sonra sözleşme imzalanacak olan kamu ya da özel bankalar aracılığı ile sunulacaktır. Durum böyle olunca da, bankaların sunduğu kredi şartları aynı şekilde karşımıza çıkacaktır. Yani emeklilere sunulacak olan kredilerde, kredi notu ve banka sicil geçmiş şartı aynen aranacaktır. Ancak, emeklilerin özel olarak faydalanması ve uzun zamandır da beklenen bir hizmet olmasından dolayı bankaların burada şartlarını biraz daha esnek tutabilecekleri beklenmektedir.

Şartların normal kredi paketlerinde geçerli olması durumunda, herhangi bir faiz alınmayacak olsa da, bankaların sigorta masraflarını kredi kullanacak olan kişilerden tahsil etme durumu söz konusu olabilecektir. Burada da kişilerin neredeyse tüm kredi paketlerinden kaçındığı sigorta zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Çünkü bankalar 50 yaşın üzerindeki kişilerden hangi şartta olursa olsun zorunlu olarak hayat sigortası şartı ile kredi hizmeti sunmaktadır. Eğer bu şekilde bir şart yürürlüğe girerse, kişiler yaş durumuna göre bankasının sunacağı hayat sigortasından faydalanacak ve sigorta primlerini de aylık olarak ödeyecektir.

Son olarak, buraya kadar anlatmış olduğumuz kısımlar, tamamen varsayımlardan oluşmaktadır. Basına yansıyan haberler ve uzmanların yorumlamasına göre emekliye faizsiz kredi uygulamasında ortaya çıkan durumlar bu şekildedir. Kişilerin hizmetlerden faydalanacağı dönemlerde bu şartların birçoğu karşılarına çıkacak olsa da, belirli düzenlemelerin yapılma durumu da söz konusudur.

Emeklilere Uygun Koşullarda Kredi Veren Bankalar

Emekliye faizsiz kredi kapsamında çalışmaların devam ettiği şu günlerde, emeklilerin acil bir şekilde karşılaması gereken ihtiyaçları olabilecektir. Bu durumlarda, başvuru yapacakları bankayı doğru bir şekilde seçmeleri ve en uygun şekilde faiz oranı sunan bankaya başvurularını yapmaları gerekmektedir. Şuan emekli vatandaşlarımız için özel olarak kredi paketi geliştirmiş olan bankalara baktığımızda, aşağıdaki 3 bankadan söz edebiliriz.

 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Aktifbank

Türkiye İş Bankası Emekli Kredisi 2018

Emekliye faizsiz kredi

İş Bankası’nın emekliler için uygun koşullarda sunmuş olduğu kredi paketine baktığımız zaman, maaş taşıma zorunluluğu ya da emekli maaşlarının hali hazırda bankadan alınıyor olması gerekmektedir. Emekli Sandığı, SSK ya da Bağ-Kur şartı aranmadan başvuru yapılabilen bu kredi paketinde, özel fırsatlar da sunulmaktadır. Örnek verecek olursak, kişiler aylık maaş aldıkları durumlarda, aydan aya ödemelerini bankaya yapabilecektir. Bunun yanı sıra, üç ayda bir emekli maaşı alan kişiler de üçer ayda bir olacak şekilde bankaya ödemelerini yapabilmektedirler.

İş Bankası’na yapılacak olan emekli kredisi başvurularında, aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 • Başvuru formu (şubelerden temin edilecek)
 • Nüfus cüzdanı
 • SGK kaydı
 • Emekli tanıtım kartı
 • Emekli aylığının alındığı hesaba ait banka cüzdanı

Eğer kişiler bankadan maaşlarını alıyorlarsa yani İş Bankası’nın maaş müşterisi ise, emekli aylık bilgileri için bir belge sunmasına gerek yoktur. Maaşını İş Bankası’na taşıyarak, sunulan krediden faydalanmak isteyen kişiler ise yukarıdaki evrakları aynı şekilde banka şubesine getirmelidir.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi 2018

Emekliye faizsiz kredi

Ziraat Bankası, 2017 yılında sunmuş olan Emeklinin Artısı Kredi Paketi’ni, 2018 yılında da aynı şekilde sunmaktadır. 2018 yılında başvuru yapacak olan emekliler, hem tüketici kredisi hem de konut kredisi için kendisine özel olarak sunulan fırsattan faydalanacaktır. Tüketici kredisine başvuru yapacak olan kişiler, %1,32’den başlayan faiz oranları ile 48 aya kadar vade seçeneklerinden faydalanırken, konut kredisinde ise faiz oranları %1,12’den başlamakta ve 120 aya kadar vadelendirme yapılabilmektedir.

 

Emekliye yönelik tüketici kredisi paketi için örnek hesaplama şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 20 bin TL
 • Faiz Oranı: %1,32
 • Kredi Vadesi: 48 Ay (4 Yıl)
 • Tahsis Ücreti: 100 TL
 • Aylık Taksit: 598,09 TL

Emekliye yönelik geliştirilen konut kredisi paketi için örnek hesaplama şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 100 bin TL
 • Kredi Vadesi: 120 Ay (10 yıl)
 • Kredi Faiz Oranı: %1,12
 • Tahsis Ücreti: 500 TL
 • Aylık Kredi Taksiti: 1.519,17 TL

Aktifbank Emekli Kredisi 2018

Emekliye faizsiz kredi

N Kolay Kredi hizmeti ve kredi notu düşüklere de kredi hizmeti sunması ile tanıdığımız Aktifbank, emeklilerimizin de hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaç kredisi kullanmasını sağlamaktadır. PTT ile anlaşmalı olan banka, ödemelerin tahsil edilmesi ve banka borçlarının da ödenmesi adına, PTT şubelerinden hizmet alınmasını sağlamaktadır. Banka şartlarına göre, emeklilerin Aktifbank üzerinden alacağı kredi paketinde detaylar şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 60 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 48 Ay (4 yıl)
 • Kredi Faiz Oranı: %1,99
 • Kredi Tahsis Ücreti: 300 TL
 • Aylık Kredi Taksiti: 2 bin 113 TL

Bankanın sunduğu şartlara göre hesaplamamız bu şekildedir. Burada faiz oranları her ne kadar yüksek olsa da, bankanın kredi notu düşükler için de kredi hizmeti sunuyor olmasından dolayı mecbur durumda olan kişilerin doğrudan başvuru yaptıkları bilinmektedir.

Yorum yapın