2018’de Borsada Halka arz Rekoru Kırılacak

2018 Yılında Borsada Halka Arz Rekoru Bekleniyor.

Borsa İstanbul’da 2017 yılında sadece üç halka arz gerçekleşirken 2018 yılının başında iki halka arz oldu. 2018 yılında başlangıçta 18 şirketin halka arzı konuşuluyor. Bu sene için söz konusu halka arzlarla 5 milyar dolar kaynak elde edilmesi düşünülürken, borsada halka arz rekoru bekleniyor. Aslında 2018 yılında gerçekleşecek halka arzların sebebi BIST100’ün geçen seneyi yüzde 48 getiriyle kapatması oldu. Mavi Giyim ve Mistral GYO’nun 2017’de halka arzları gerçekleştiğinde, hisse senedi piyasası da hareketlenmiş oldu. 2018 yılı Trabzon Limanı ve Safkar Ege Soğutmacılık’ın halka arzıyla başladı. Borsa İstanbul Yönetim Kurul Başkanı Himmet Karadağ 2018 yılında 10 şirketin halka arzı için başvurduğunu açıkladı. Borsa piyasalarında bu sayının daha da artacağı ve 2018’de borsada halka arz rekoru kırılacağı düşüncesi hakim.

Şirket Kârlarının Artması Halka Arzı Etkiler mi?

Şirketlerin halka arz için başvurmalarında etkili olan faktörlerden biriside, geçen sene verilen teşviklerin şirket kârlarını arttırması oldu. Küresel alandaki talep, ortaya çıkan siyasi olumsuzlukların üstesinden geliyor. Halka arzdaki diğer sebep ise şirketlerin döviz borçlarının yüksek olması ve bu borçların kapatma isteği. 2018’de Aselsan’ın ikincil halka arzıyla beraber toplamda 5 milyar dolar kaynak oluşacak. Halka arz edilecek şirketlerin kalitesinin yüksek olması tarihte ilk olarak borsada halka arzda rekor ‘una sebep olacak.

2018’de Borsada İşlem Gören İki Büyük Firma

 • Safkar Ege Soğutmacılık, 2018’de halka arz olan şirketlerden birisi. Halka arzı, Borsa Birincil Piyasa’da 10/11 Ocak tarihinde gerçekleşti. 1,98 TL baz fiyat ve 9 milyon TL nominal değerli payları BİST Gelişen İşletmeler Pazarı B Grubunda 16 Ocak tarihinden itibaren işlem görmeye başladı.
 • Trabzon Limanı, 2018’de halka arzı gerçekleşen diğer firma. Şirketin değeri 325,5 milyon TL. 97,7 milyon TL halka arz büyüklüğü ve 15,50 TL halka arz birim değeri ile yüzde 30’u halka açıldı. Geçen sene dokuz aylık sürede şirketin geliri 53,3 milyon TL’ye ve net kârı 23,1 milyon TL’ye ulaştı.

Borsada Yeni Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Oluşabilir

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO’lar), gayrimenkul projelerine, gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına, sermaye piyasası araçlarına ve gayrimenkule dayalı haklara yatırım yapan, belirli projeler gerçekleştirmek için adi ortaklık kurabilen, Sermaye Piyasası Kurulu’na ait ilgili Tebliği’nde izin verilen diğer faaliyetler gerçekleştirebilen sermaye piyasası kurumlarıdır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, sermaye piyasalarından yararlanarak halka arz edilen yatırımları finansman ve likidite edebiliyor. Bu kurumların kazançları kurumlar vergisine tabi olmuyor. Bu sebepten inşaat şirketleri GYO yapısına dönüşmek isteyebiliyor. Daha önceden Serbest Piyasa Kurulu’na başvurusunu gerçekleştirmiş Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve inşaat şirketlerinden de 2018 yılında borsada halka arz rekoru haberleri gelebilir.

borsada halak arz rekoru
2018’de Borsada Halka arz Rekoru Kırılacak

2018’de Halka arz Edilecek Şirketler Hangileri?

 • Aselsan: Uzun vadeli sipariş miktarı 2017 Eylül ayından itibaren 6,4 milyar doları bulan Aselsan, 26 Aralık 2017 tarihinde hisselerini ikincil halka arz çalışmalarına başladı.
 • Aksa Doğalgaz: 2017 Aralık’ta halka arz için hazırlığı yapan şirket, 2018 yılında çalışmalarının hızlanacağını bildirdi. 2018 yılı halka arz gelişmelerine paralel, yüzde 30 hissesinin satış tarihlerini netleştirecek.
 • Başkent Doğalgaz: 2017 Eylül ayında Sermaya Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusunu yaptı. 2016 yıl sonu cirosu 2,5 milyar TL, ödenmiş sermayesi 700 milyon TL bulan şirketin, yüzde 25 payına denk gelen 175 milyon TL nominal değerli hisseleri için halka arz hazırlığı yapılıyor.
 • Beymen Mağazacılık: Şirketin yüzde 100 hissesine, Boyner Perakende sahip. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na 27 Aralık’ta yapılan açıklama ile halka arz gerçekleştireceğini bildirdi. Beymen Mağazacılık 156 milyon TL sermayesi var. Bunun yüzde 49’u kadarını halka arz etmek için çalışmalar yapıyor.
 • BİST: 2018 yılı ortalarına doğru halka arz hedefliyor. 17 Ocak’ta sermayesinin yüzde 9,4’ünü oluşturan C grubu payların geri alımını yeniden başlattı. BİST’in 423,2 milyon TL nominal sermayesinin 39,8 milyon TL’si C grubu paylar oluşturuyor.
 • DEFACTO: 2017 yılının ilk yarısında şirket 1,2 milyar TL ciro elde etti. 2018 yılı ilk yarısında DeFacto halka arz edilmesi bekleniyor.
 • Doğuş Grubu: Nusr-et ve Zuma restoranlarının halka arz planları konuşuluyor.
 • ENERJİSA: Sabancı Holding, Sermaya Piyasası Kurulu’na 2017 Kasım ayında Enerjisa halka arz izahnamesini sundu. 2018 Şubat’ta, hisselerinin yüzde 20’sini halka arz edilmesi hazırlıklarını tamamlamayı planlıyor.
 • Memorial Sağlık Grubu: Sermayesinin 60 milyon TL’den 90 milyon TL’ye çıkarılmasıyla yükseltilen 30 milyon TL’lik payların ilk yarıda arz edilmesi 2017 Aralık ayında Sermaya Piyasası Kurulu’na yer alan izahnamede belirtilmiş. Halka arz ile elde edilecek gelirinin yüzde 90’ı borçlar ve şirket harcamaları için kullanılacak.
 • MLP Sağlık: 2017 Ekim’de Kamuyu Aydınlatma Platformu ‘na halka arzını değerlendirdiğini bildirdi. 17 şehirde faaliyette olan grubun 29 hastanesi var.
 • ANA Yatırım Holding: Denge Yatırım Holding’in yüzde 48,5’ini almasıyla sermaye piyasalarına giren şirket, medya alanında halka arz düşünüyor.
 • PENTA Teknoloji: Gözde Girişim, 2017 Aralık’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yüzde 54,3 payla hissedar oldukları Penta Teknoloji paylarını halka arz etmeyi planlandığını duyurdu.
 • PENTi: Penti Yönetim Kurul Başkanı Sami Kariyo, 2018 yılında halka arzı gerçekleştirmek istediklerini duyurdu.
 • ŞOK Marketler: Gözde Girişim, yüzde 39 hissedar oldukları Şok’un halka arzını Mayıs ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.
 • TÜRKSAT, İGDA , VARAKA KAĞIT, TAB GIDA: Bu şirketlerinde halka arzlarının 2018 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

“2018’de Borsada Halka arz Rekoru Kırılacak” üzerine bir yorum

Yorum yapın