2018’de Borsada ASELSAN Hisseleri Ne Olur?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihazı ihtiyaçlarını karşılamak adına kurulmuş olan ASELSAN, faaliyetlerine 1975 yılından bu yana devam etmektedir. Ülkenin savunma sanayisinde de adından sıkça söz ettirmiş olan ASELSAN, hisselerini de 1990 yılından bu yana belirli aralıklar ile halka arz etmektedir. 2018 yılı itibari ile ASELSAN’ın hisselerine ve piyasa değerine baktığımız zaman, sadece Türkiye için değil, dünya genelinde çok önemli bir kuruluş olduğu görülecektir. Öyle ki, şirket için ortalama bir değer analizi yapıldığı zaman, 17,3 milyar liralık bütçe ortaya çıkacaktır. 2018’de ASELSAN hisseleri ne olur? diye merak eden kişilerin, şirket amacı, şirketin büyüme hacmi ve yukarıda belirtmiş olduğumuz değerleri dikkate alması gerekmektedir.

ASELSAN hisseleri ne olur? şeklindeki soruların, özellikle 2016 yılından sonra daha fazla arttığı görülmektedir. Çünkü, şirketin hisselerini halka arz etmesinin ardından özellikle son 2 yıl içerisinde çok ciddi bir artış gösterdiği görülmektedir. Bu artış ile birlikte sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah ve haberleşme konusundaki tecrübeleri artmakla kalmamış, borsada işlem yapan yatırımcının da ekonomik açıdan yüzü gülmüş durumdadır. Çünkü, yıllardır uzun vadeli yatırım olarak tercih edilen ASELSAN hisse senetleri, 2017 yılı sonlarına gelindiği zaman tarihinin en yüksek değerlerine ulaşmış durumdadır.

Şuan ASELSAN hakkında Borsa İstanbul verilerine baktığımız zaman, halka arz edilen ve 2018 yılı itibari ile en yüksek on ikinci şirket olduğu, halka arz bütçesi ve toplam değerinin ise 17,3 milyar lira olduğu görülmektedir. Bununla birlikte şirket hisse senetlerinin son 10 yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde artışa geçtiği de dikkat çekmektedir.

ASELSAN Hisse Senedi Almak Mantıklı Mı?

2018'de Borsada ASELSAN Hisseleri Ne Olur ?
2018’de Borsada ASELSAN Hisseleri Ne Olur ?

ASELSAN hisseleri ne olur? konusunda merak edilenler, yukarıda da belirttiğimiz gibi, şirket hisselerinin değerlerinde meydana gelen artışlar ile birlikte daha da artmıştır. Şuan hisselerinin %84,58’lik kısmı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait olduğu bilinen kuruluşun, Borsa İstanbul’da %15,30’dan işlem gördüğü dikkat çekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) değerlerine bağlı kalarak borsada işlem görmekte olan hisse senetleri, Türkiye’nin borsada işlem gören en değerli şirketi olan Arçelik’i de geride bırakmış durumdadır.

Geçmiş yıllara göre bir tespit yapacak olursak, 2006 yılını baz alabiliriz. 2006 yılında şirketin toplam teslimat verilerine baktığımız zaman 335 milyon dolarlık bir sonuç karşımıza çıkacaktır. Bu verileri 2017 yılının son verilerine göre kıyaslayacak olursak, geçtiğimiz yıl toplam teslimatların 1 milyar 232 milyon dolarlık seviyeye çıktığı görülmektedir. Daha geçmişe gidecek olursak da, 2002 yılından bu yana ASELSAN hisse senetlerinin toplamda 70 kat arttığı görülmektedir.

ASELSAN hisselerine yatırım yapmak isteyen ve araştırma yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husus da, yurt dışı kaynaklarıdır. Savunma sanayisi üzerine yayın yapmakta olan Defence News Top, dünya genelindeki ilk 100 firmayı açıklamıştı. Burada ASELSAN’ın 2012 yılında 42. Sırada yer aldığı, 2017 yılı içerisinde de ise hızlı bir şekilde yükselen firmanın 23. Sıraya geldiği görülmektedir. Bu da, ASELSAN stratejisinin doğru bir şekilde ilerlediğini göstermektedir.

ASELSAN hakkında uzmanların yaptığı yorumlar ise şu şekildedir. Türkiye’de yapılmayanı yapmaya odaklanmış olan kurum, mevcutta bulunmayan kritik teknoloji ve ürünlere yatırım yapmakta ve her geçen yıl da büyümektedir. Sadece bu açıklama bile borsada hisse senedi alarak uzun vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için, ASELSAN hisse senetlerinin ne kadar değerli olduğunun bir göstergesidir. ASELSAN hisseleri ne olur? konusunda, temelde açıklanması gereken konular bu şekildedir.

ASELSAN Üretim ve İhracat Haberleri

Kuruluşunun ardından geçen 43 yıllık süre içerisinde ülkemiz için birçok faaliyette bulunmuş olan ASELSAN, 2018 yılının tavsiye edilen, yükseleceğine de kesin gözüyle bakılan tek hisse senedidir. Büyüme rakamlarını her geçen gün tutturmuş olan kuruluş, artık yerel yatırımcıların yanı sıra, yabancı ülkelerdeki yatırımcıların da dikkatini çekmektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören ve en çok değer artışı ile karşılaşan hisse senedi olması da bunun bir göstergesidir.

2017 yılının son günlerinden itibaren ASELSAN faaliyetlerine baktığımız zaman, ilk olarak ihracat verilerini dikkate almamız gerekmektedir. Kuruluş tarafından üretimi gerçekleştirilen ürünlere bakıldığı zaman, son 10 yıllık süre içerisinde satışlarının 4 kat arttığı görülmektedir. Şirketin yükselişe geçmiş olduğu 2006 ve 2016 yıllarını baz aldığımız zaman, 2006 yılında 9 milyon lira civarında olan ihracatın, 2016 yılında 161 milyon dolara yükseldiği bilinmektedir. Kuruluşun son aylarda yaptığı çıkışlar ile birlikte, 2016 yılı verileri ASELSAN hisseleri ne olur? sorusuna cevap vermektedir. Şuan ASELSAN’ın üretmiş olduğu ürünlerin her biri, kilo başına ihracata 500 Dolar’ın üzerinde katkı sağlamaktadır. Sadece bu veri bile, ASELSAN’ın 2018 yılında elde edeceği ciro ve büyüme verilerine en iyi işaretlerdendir.

Haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda da ciddi yatırımları bulunan firmanın, özellikle 2018 yılında Türkiye’de kullanılmakta olan askeri malzemelerin ortaya çıkmasının ardından, daha net bir şekilde anlaşılmıştır. ASELSAN hakkında çıkan en son haberlere baktığımız zaman, F 16 uçaklarında kullanılan bilgisayarlara yönelik değişim faaliyetleri de dikkat çekmektedir. Kurum tarafından yetkililerin yapmış olduğu son açıklamalara baktığımızda, F 16 görev bilgisayarlarının ASELSAN tarafından geliştirilen bilgisayarlar ile değiştirileceği dikkat çekmektedir. T38 eğitim uçağı milli görev bilgisayarına zaten sorunsuz bir şekilde geçilmişti.

2018 yılı itibari ile ASELSAN tarafından 260 farklı ürün için de geliştirmelerin yapılacağı ve kullanılmaya başlanacağı belirtilmektedir. Bununla birlikte, 2017 yılında 6 farklı AR Ge merkezinde faaliyet gösteren firmanın aynı zamanda 2000’e yakın firmaya da yan sanayi ürünleri konusunda iş vereceği bilinmektedir.

2018 Yılında ASELSAN Hisseleri Artar Mı?

2017 yılını başarılı bir şekilde tamamlayan ASELSAN için, sırada 2018 yılı vardır. ASELSAN hisseleri ne olur? ya da 2018 yılında ASELSAN hisselerinde artış olacak mı? şeklinde araştırma yapan kişiler, genellikle olumlu sonuçlar ile karşılaşmakta ve 2017 yılında ortaya çıkmış olan artışlardan söz etmektedir. Bunun nedeni ise, savunma sanayisi alanında geliştirilmiş olan ürünlerin başta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor olması, bununla birlikte de geliştirilen ürünlere yönelik her geçen gün farklı ülkelerden talebin artmasıdır.

Yıldan yıla büyüme oranını arttırmış olan ASELSAN’ın 2018 yılı için de aynı şekilde yükselişe geçeceği, dönem dönem küçük oranlarda düşüşler olsa da, uzun vadede ciddi oranlarda artacağı bilinmektedir. Şuan Türkiye ekonomisinin de günden güne gelişim gösteriyor olmasından dolayı, bu durumdan ASELSAN hisseleri de olumlu yönde etkilenmektedir. 2018 yılında özellikle Silah Tespit Radarı projesi, ASELSAN’ın patlama noktası olarak gösterilmektedir. Projenin tamamen sonlandırılması ve hayata geçmesinin ardından, hızlı bir şekilde yükselişe geçeceğine kesin gözüyle bakılmaktadır. Ancak, burada temel olarak dikkate alınması gereken durum, kullanıcıların hisselerini ellerinde tutma süreleridir. Eğer 2016 yılında başlayan yükselişin temel nedeni olarak gösterilen uzun süreli yatırımlar, 2018 yılında da aynı şekilde devam ederse, ASELSAN hisseleri ne olur? sorusuna cevap olarak, yükseliş trendi gösterilebilecektir. Ancak, 2018 yılında belirli bir yükselişe geçtikten sonra kişiler hisselerini doğrudan satmaya başlarsa, bu durumda şirket hisselerinin biraz da olsa düşüşe geçeceği tahmin edilmektedir.

2018 Yılında ASELSAN Hisseleri  Ne Olur? Düşer Mi?

2017 yılı boyunca hızlı bir şekilde gelişen ASELSAN hisse senetleri, bilindiği gibi 2018 yılının ilk günlerine az miktarda da olsa düşüşe geçmişti. Panik yapan yatırımcıların büyük bir kısmı hisselerini elden çıkarttığında ise, düşüşün bir süre daha devam ettiği bilinmektedir. 2018 yılı için ASELSAN hisseleri ne olur? konusunda, uzmanlar elbette belirli düşüşler beklediklerini dile getirmektedir. Ancak, düşüşlerin kontrol altına alınacağı da bilinmektedir. Çünkü, şuan borsada işlem gören en değerli hisse senetlerinden birisi olması, yerli ve yabancı yatırımcıların da güvenini kazanmış olması, bunun en güzel örneklerindendir.

Uzun vadeli yatırımlarda tercih ediliyor olmasından dolayı ASELSAN’ın 2018 yılında da azalarak artacağı, belirli projelerin hayata geçmesi ve güncel veriler ışığında bu yükselişlerin biraz daha belirgin hale geleceği bilinmektedir. Ancak, bu süreçte ASELSAN hisselerinde bir miktar düşüşler de beklenmektedir. Ancak, panik yapılmaması gerekiyor. Bu süreçlerde yani ASELSAN hisselerinin değer kaybettiği süreçlerde, özellikle kurumun hisse senetlerini alacak olan kişilerin dikkat etmesi, yatırım yönlendirme işlemlerinde ASELSAN’ı tercih edecek olan kişilerin de bu fiyatları değerlendirmesi gerektiği bilinmektedir.

Son olarak, ASELSAN hisselerini uzun vadede alacak olan kişilerin, günlük analizler yerine haftalık, aylık ya da üçer aylık analizler ışığında tespit yapması gerekmektedir. Çünkü, uzun vadede yatırım yapanlar, kısa süreli düşüşlerden çabuk etkilenebilmektedir.

ASELSAN ile birlikte diğer yükselecek hisseleri incelediğimiz “2018’de borsada yükselecek hisseler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın