2018’de Bitcoin Ne Kadar Olur?

Geçtiğimiz son 2 yılı oldukça hızlı yükselen bir kripto para furyası ile geçirdik. Bu süreçte pek çok kripto para yükselişe geçti, pek çok kripto para düşüş trendine girdi. Fakat kripto para dünyası içerisinde ismini duymayanın kalmadığı Bitcoin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça büyük bir kitle tarafından ilgi çekmeye başladı. Bitcoin ne kadar olur ? Artış ne kadar devam eder ? Merak konusu olmaya devam ediyor.

Bitcoin, klasik tedavül paralarına kıyasla oldukça radikal bir teknoloji olması nedeniyle bir anda yüksek bir ilgi ile karşılaştı. Özellikle anonimlik, herhangi bir merkeze bağlı olmadan hareket edebilme ve buna benzer özellikleri ile ilgi çeken Bitcoin, çoğu kişi için anlaşılması güç bir serüven niteliğinde olsa da, yatırımcılar için 2017’nin en çok kazanç getiren enstrümanları arasına girmiş durumda.

2017 Bitcoin’in yükseliş yılı oldu. Bu trend ile birlikte piyasaya giren pek çok yatırımcı ile birlikte çok hızlı değer kazanan Bitcoin, 2018 yılında da gündemde olacak gibi görünüyor. Fakat Bitcoin ne kadar olur ? 2018 ‘de de 2017 yılında ki artış devam edecek gibi görünüyor.

 

2018’de Bitcoin Ne Olur?

2018'de Bitcoin Ne Kadar Olur
2018’de Bitcoin Ne Kadar Olur?

2017 yılında 20.000 Dolar zirvesine ulaşan Bitcoin, 2018 yılında da aynı ölçüde büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Bitcoin, her yılın ilk aylarında yaşadığı düşüş nedeniyle panik yaratsa da, pek çok uzman yatırımcı, Bitcoin’in 2018’de de yükselişini sürdüreceği konusunda hemfikir.

Bitcoin’in herhangi bir bankaya bağlı olmaması, bu para birimi üzerinde yapılan spekülasyonların çoğalmasına ve önünün açılmasına neden oluyor. Özellikle takip edilememesi nedeniyle devletlerin dikkatini çeken Bitcoin, üzerinde oluşan yasaklanacak veya kullanımı kısıtlanacak baskısı ile az da olsa değer kaybedebilir.

2014 yılında kurulan ve dünyanın önde gelen kripto para borsalarından olan ShapeShift’in CEO’su Erik Voorhees tarafından verilen demeçte, Bitcoin’in diğer alt coinlerin yaygınlaşmasından etkilenebileceğini fakat bir süre sonra tekrar eski tahtına çıkabileceğinden bahsediyor.

2018 yılında Bitcoin ne kadar olur ? sorusuna dair net bir yanıt verilmemiş olsa da, kripto paralar konusunda uzman olan pek çok kişi Bitcoin’in 2018 yılında kripto paralar içerisindeki tahtını koruyacağı konusunda hemfikir.

2018’de Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı? Bitcoin Ne Kadar Olur ?

Bitcoin ve benzeri kripto paralar konusunda neredeyse her uzman yorum yapmaktan çekiniyor. Özellikle nereye kadar yükseleceği ve geçerliliği konusunda büyük bilinmezlikler olan Bitcoin, yatırımcılar için tam bir kabus.

Bitcoin, diğer tedavül paralarına kıyasla çok daha değişken olması nedeniyle yatırımcıları zarara uğratma potansiyeline sahip. Özellikle herhangi bir ülke tarafından yasaklanması veya buna benzer spekülasyonların gündeme gelmesi durumunda çok hızlı şekilde değer kaybedebilen kripto paralarda, bu değer kaybını engelleyebilecek herhangi bir merkezi kurum olmaması çok hızlı çakılmalara neden olabiliyor. Ancak, aynı şekilde çok ani yükselişler de beklenebilir.

2018’de Bitcoin Yatırımcıları Nelere Dikkat Etmeli?

Bitcoin yatırımcıları, her şeyden önce Bitcoin’in kontrol edilemez bir sanal para olduğunu aklında bulundurması gerekiyor. Yatırım yapmayı düşünüyorsanız, birkaç saat içerisinde paranızın sıfıra inebileceğinin bilincinde olmalısınız. Bunun bilincinde olarak, belli konulara dikkat etmeniz halinde, Bitcoin sizin için tehlikeli olmaktan ziyade karlı bir yatırım haline gelebilir.

  • Trendleri iyi takip edin: Bitcoin, hakkında çıkan söylentilere veya haberlere karşı çok hızlı tepki vermekte. Bu nedenle yatırımlarınızı korumak amacıyla her zaman trendleri iyi takip etmeniz gerekiyor. Bitcoin hakkında çıkan her türlü söylentiyi dikkate almalı, ülkelerin vereceği kararları iyi analiz etmeli ve buna uygun alım-satım gerçekleştirmelisiniz.
  • Stop-loss kavramını iyi öğrenin: Yatırımlarınızı herhangi bir dibe vurma durumuna karşı korumak amacıyla stop loss kavramını iyi araştırmalısınız. Uygun şekilde stop losslar belirleyerek zararınızı biraz olsun durdurabilirsiniz.
  • Kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırmayın: Bitcoin, sıradan tedavül paralarına veya hisselere benzemiyor. Yatırımcılar parasını bir saatte ikiye katlayabileceği gibi, aynı şekilde birkaç saatte kaybedebilir. Bitcoin’de dibe vurma süreci henüz yaşanmamış olsa bile, 2018’in başından itibaren neredeyse %50’lik bir değer kaybı söz konusu. Bu durumlarda çaresiz kalmamak için mutlaka kontrollü olmalı ve yatırımlarınızı buna uygun şekilde belirlemelisiniz.
  • Alt coinleri gözlemlemeyi unutmayın: Bitcoin’e girerken belki biraz geç kalmış olabilirsiniz fakat alt coinler için hala şansınız var. Ripple, Stellar, Tron gibi hızlı yükseliş sağlayan pek çok alt coin mevcut. Yatırımlarınızı dağıtmak istiyorsanız bu coinleri de portföyünüze ekleyebilirsiniz.

2018’de Pek Çok Şirket Bitcoin Kullanacak

2018 yılında pek çok şirket ticari anlaşmalarda ve para transferlerinde Bitcoin kullanacak gibi görünüyor. Özellikle reklam amacıyla tercih edilmeye başlanan Bitcoin ile yüklü alışverişlerden 2018’de de bolca göreceğiz.

Bitcoin’in yaygınlaşması aynı zamanda yasakları da beraberinde getirecek gibi görünüyor. Pek çok devlet daha şimdiden Bitcoin’in yasaklanması gerektiğini savunmaya başladı. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar, hem Bitcoin’in değer kaybetmesine hem de insanların Bitcoin’den uzaklaşmasına, dolayısıyla sistemin işleyişinin aksamasına neden olabilir.

2018, piyasalarda olduğu gibi, Bitcoin’de de belirsizliklerle dolu bir yıl. Bitcoin’in diğer coinler karşısında tahtını koruyacağına kesin gözüyle bakılıyor olsa da, dolar karşısında Bitcoin ne kadar olur ? sorusuna cevap vermek oldukça güç.

Yorum yapın