2018 Yılında Hangi Bankalar Personel Alımı Yapacak?

İş bulmakta zorlanan gençlerimiz, üniversite eğitimlerini tamamlamalarının hemen ardından birbirinden farklı sektörde ve birbirinden farklı kuruma başvuruda bulunmaktadır. Asıl amacı iş bulmak olan gençlerimizin burada hem kendi sektörleri ile yakından ilgili hem de doğrudan bağlantılı olmayanlarına başvuru yaptığı görülmektedir. Ancak, geçtiğimiz yıl en çok başvuru yapılan ve internet üzerinde en çok iş ilanı aranan sektöre baktığımız zaman karşımıza doğrudan bankacılık ve finans sektörü çıkmaktadır. 2018’de Banka personel alımları konusunda genellikle tecrübe arandığı şeklinde ön yargı bulunsa da, şuan üniversite mezunu olan hatta lise mezunu olan bireylerin bile, bankalarda kendilerine uygun bir iş pozisyonuna başvuru yapabildikleri görülmektedir. Kurumsal anlamda çalışmak isteyen kişiler, 2017 yılında bankalara başvurularını tamamlamış ve şuan büyük bir kısmı da çalışmalarına devam etmektedir.

Ülkemizde bankacılık sektörü sürekli olarak genişlediğinden ve yeni bankaların ya da yeni şubelerin açılması ile birlikte, bu alanda sürekli bir iş ilanı bulmak mümkündür. Bankalara göre açıklanmış olan banka personel alımları ve şartlarını aşağıdaki başlıklar ile ele alabiliriz.

QNB Finansbank Personel Alımları 2018

2017 yılında banka personel alımları konusunda hep ilk sıralarda olmuş olan QNB Finansbank, tecrübeli ve tecrübesiz adaylar için birçok ilan açmaktadır. Genellikle anlaşma sağlanmış iş ilanı sitelerinden duyurusu yapılan bu alımlarda, ilk olarak bireysel ve tüzel satış temsilcisi ilanlarından söz etmemiz gerekir. Bu ilanlar, 2017 yılının tamamında aktif haldeydi ve sürekli olarak başvurular kabul edilmişti. Bankanın bu ilanlarını gören kişilerin asıl merak ettiği ise, meslek grubunun ne yaptığıdır. Bireysel satış temsilcisi pozisyonuna başvuru yapacak olan kişilerden beklenen asıl durum banka ürünlerinin satışını yapmalarıdır. Burada kişiler şubelerde değil saha satışlarında görevlendirilmektedir. Saha satışı yaparak bankacılık sektörüne atılacak olan kişiler maaş ve prim üzerinden çalışmalarına devam edecektir. Bireysel satış temsilcilerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Üniversite öğrencilerine yönelik kredi kartı satışı yapılabileceği gibi, bulunulan bölgedeki herhangi birine de kredi kartı ve diğer banka ürünlerini satışı yapılabilecektir.

Tüzel satış temsilcilerine baktığımızda ise, yine saha satışı yapacakları ama bireysel olarak çalışanlardan farklı olarak, doğrudan işletmelere yönelik çalıştıklarını belirtebiliriz. İşletme sahiplerinin kredi kartı, kredi ve POS cihazı ihtiyaçlarını karşılamak adına bu kişiler sahada çalışmalarını sürdürmektedir. Bireysel satış temsilcilerinde olduğu gibi maaş ve prim üzerinden çalışacaklardır.

Yapı Kredi Bankası Personel Alımları 2018

Türkiye’nin dijitalleşme yolunda ciddi yatırımlar yapan ve bu sayede de ciddi bir müşteri sayısına ulaşmış bankası olan Yapı Kredi Bankası, 2018 yılında birçok farklı alanda personel alımı gerçekleştirecektir. Ancak, Yapı Kredi Bankası’nın yayınlamış olduğu iş ilanlarına baktığımız zaman, genellikle tecrübeli adayları aradıkları bilinmektedir. Ayrıca, tecrübeli iş ilanlarında da en az orta düzeyde İngilizce veya yanında bir yabancı dil şartı da aranmaktadır. Bankanın bu ilanlarına sınırlı sayıda kişi alınıyor olsa da açılan yeni şubelerden dolayı sürekli ilanlar güncellenmektedir. İnternet üzerinden yapılacak başvurularda, kişiler uygun görülmesi halinde mülakata davet edilecektir.

Yapı Kredi Bankası, şubelerinde çalışması için zaman zaman sınav düzenleyerek de personel alımları gerçekleştirmektedir. Gişelerde ya da müşteri temsilciliği bölümünde çalışacak olan kişilerin, banka tarafından ilerleyen günlerde yayınlanacak olan sınav dönemini takip etmesi gerekmektedir.

Banka, tecrübesiz adayları da yetiştirmek adına 2018 yılında birçok alım yapacaktır. Şuan aktif halde olan ilanlara baktığımız zaman, bankacılık ürünlerinin satışını gerçekleştirmesi üzerine, Türkiye genelinde satış temsilcilerinin alındığını görebiliriz. 30 yaşını geçmemiş olma şartı ve esnek çalışma saatlerini de kabul etmeniz durumunda, internet üzerinden başvurunuzu yapacaksınız. Satış bölümünde olunduğundan dolayı, kişiler saha satışında görev alacaktır.

Garanti Bankası Personel Alımları 2018

Garanti Bankası, 2018 yılı banka personel alımları konusunda kesinlikle değerlendirilmelidir. Şuan bankanın yayınlamış olduğu aktif iş ilanlarına bakıldığı zaman hem tecrübeli hem de tecrübesiz adaylar için birçok pozisyon dikkat çekmektedir. Bankanın yayınladığı ilanların büyük bir kısmı İstanbul merkezlidir. Ancak, şuan aktif halde olan ilanlar içerisinde, Türkiye geneli ve diğer il merkezleri için de birçok iş ilanı bulunmaktadır.

Banka personel alımları için Garanti Bankası’nı tercih edecek olan kişilerin başvuru yapacağı pozisyonları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bu pozisyonlar düzenli olarak güncellenmektedir. Bundan dolayı adayların takipte kalması gerekmektedir.

 • İştirakler Riski Uzmanı
 • Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisi
 • Bilgi Teknolojileri İç Kontrol Yönetmeni
 • Ticari Bankacılık Müşteri İlişkileri Yöneticisi
 • AML Uyum Yönetimi
 • Güvenlik Görevlisi
 • Uzman Yardımcısı
 • KOBİ Bankacılığı Portföy Yönetmeni
 • Kredi Riski Raporlama Yetkilisi
 • Validasyon Yetkilisi
 • Satın Alma Yönetmeni
 • Çağrı Merkezi İş Geliştirme ve Proje Yönetmeni
 • Yapısal Risk Yetkilisi
 • Kredi Riski Planlama Yönetmeni

Bu pozisyonlardan dilediğinize, şartları tamamlamanız durumunda başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız başvurulardan önce şartları okuyabilir ve CV düzenlemelerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

banka personel alımları
banka personel alımları

Akbank Personel Alımları 2018

Türkiye’nin en köklü bankalarından birisi olan Akbank, 2018 yılındaki hedeflerini tutturmak ve müşterilerine kaliteli hizmet sunabilmek adına, banka personel alımları çalışmalarını sürdürmektedir. Şuan onlarca farklı pozisyonda yapılan alımlarda, tecrübeli ve tecrübesiz adayların başvuru yapacağı iş ilanları bulunmaktadır. Kişilerin yapacakları başvurularda, şartları çok dikkatli okuması gerekmektedir. Çünkü, yaptığınız bölüm için mülakata davet edilir ve mülakattan olumsuz bir sonuç alırsanız, 1 yıl süre ile Akbank’ın personel alımı yapacağı herhangi bir pozisyon için ne yazık ki başvuruda bulunamıyorsunuz. Bundan dolayı dikkatli olmalısınız.

Şuan Akbank’ın personel alımı gerçekleştireceği noktalara baktığımız zaman ağırlıklı olarak İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası karşımıza çıkmaktadır. Ancak, Kocaeli, Muğla, Adana, Ankara, Sivas, Samsun ve Manisa için de şuan için ilanlar aktif durumdadır. Ayrıca, bankanın Türkiye geneli başvuru kabul ettiği pozisyonları da değerlendirebilirsiniz. Akbank ilanlarına başvuru yapacak tecrübesiz adayların banka tarafından düzenlenen sınavlara katılım göstermiş olması ve 2016 yılı itibari ile de sözlü mülakatlardan olumsuz sonuç almaması gerekmektedir. Bu şartı da tamamlayanlar online ortamdan başvuruda bulunabilecekler.

 Halkbank Personel Alımları 2018

Banka personel alımları konusunda adayların en çok araştırdığı banka şüphesiz ki Halkbank’tır. Adayların sınav ve mülakat sonrasında çalışma hayatına atılabileceği Halkbank tarafında, 2018 yılı için alımların yapılmasına kesin gözü ile bakılmaktadır. Ancak, 2017 yılının sonlarında yapılan bankacılık sınavının sonuçlarının açıklandığı ve mülakatlarının da 2018 Şubat ayında yapılacağı bilinmektedir. Bundan dolayı alımların en erken Nisan ayında tekrar yapılacağı bilinmektedir. Halkbank’ın açmış olduğu pozisyonlarda işe başlamak isteyen kişilerin, banka tarafından açılacak sınavlara katılım göstermesi ve sınav sonuçlarına göre de mülakata davet edilen kişiler arasına girmesi gerekmektedir.

Halkbank’ın düzenleyeceği mülakatlardan olumlu sonuç alan kişiler, hızlı bir şekilde yetiştirilmek üzere eğitim programlarına katılım gösterecektir. Bu eğitim programlarının ardından da genel merkezde veya da atanan diğer bölgelerde kişilerin işe başlamaları sağlanacaktır. Halkbank’ın banka personel alımları için ilanlarını kendi internet sitesi üzerinden ya da basına yansıyan haberlerden takip etmeniz mümkündür. Yapılacak olan personel alımlarında hangi kriterlerin arandığı, sınav ücretinin ne kadar olacağı, sınav ücretlerinin ne zaman yatırılacağı, sınavın ve mülakat aşamalarının ne zaman yapılacağı, Halkbank tarafından açıklanmaktadır.

Şekerbank Personel Alımları 2018

Şekerbank’ın 2018 yılı için personel alımı yapacağı ilk pozisyon geçtiğimiz günlerde belli olmuştur. Bankanın açıkladığı pozisyon ise, ticari bankacılık müşteri temsilcisi şeklindedir. Tamamen banka şubelerinde çalışacak olan adaylar, banka ürünlerinin satışı konusunda faaliyet gösterecektir. Başvuru yapacak olan kişilerde aranan özellikler şu şekildedir.

 • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim vermekte olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden birisinde mezun olmak.
 • Erkek adaylar için 28 yaşını doldurmamış olmak.
 • Kadın adaylar için 26 yaşını doldurmamış olmak.
 • Takım çalışmasına uyum sağlayacak ve iletişim konusunda da kendisine güvenen.
 • İyi düzeyde İngilizce bilgisi olan.
 • Erkek adaylarda askerlik görevinin yerine getirilmiş olması.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak.

Bu şartları tamamlayan kişiler, banka personel alımları için Şekerbank’a taleplerini iletebilirler.  Bu pozisyon için bankanın aramış olduğu herhangi bir tecrübe şartı bulunmamakta ve tamamen yetiştirmek adına alımlar yapılmaktadır. Pazarlama ve satış departmanında görev alacak olan adayların Adana, Antalya, Ankara, Gaziantep, Bursa, İstanbul (Avrupa), İzmir, İstanbul (Anadolu) ve Mersin için başvurularını yapabilmektedirler. Diğer adaylar da bu şehirde yaşamayı kabul ettikleri durumlarda başvurularını yapabilecektir. Ne kadar kişinin alınacağı konusunda bankanın açıklamış olduğu herhangi bir sayı bulunmamaktadır. Bundan dolayı 2018 Şubat ayı itibari ile hala alımların yapıldığı bu pozisyonlara, kişilerin hızlı bir şekilde başvurusunu yapması ve banka personel alımları konusunda acele etmesi gerekmektedir.

Vakıfbank Personel Alımları 2018

Vakıfbank, banka personel alımları konusunda dikkatli bir şekilde takip edilen bankalardandır. 2018 yılında yine alımlarına devam edecek olan banka, ilk olarak sınav sonrasında müfettiş yardımcısı pozisyonunda alımlarını gerçekleştirecektir. Banka tarafından yapılan açıklamada, Mart ayında sınav yapılacağı ve adayların hızlı bir şekilde iş başı yaptırılacağı açıklanmıştır.

Bankanın yapacağı memur alımlarında dört yıllık üniversite mezunu olunması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan adayların mezun olması gereken bölümler ise şu şekildedir.

 • Aktüerya, bankacılık, bankacılık ve finans, bankacılık ve sigortacılık, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, iktisat, finans, işletme, işletme bilgi yönetimi, kamu yönetimi, küresel ve uluslararası ilişkiler, maliye, muhasebe, muhasebe bilgi sistemleri, risk yönetimi, uluslararası iktisat, işletmecilik, uluslararası ticaret ve işletmecilik, maliye, kamu yönetimi
 • Hukuk fakültesi
 • Endüstri, endüstri ve işletme mühendisliği
 • Elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik elektrik mühendisliği, makine ve imalat mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği.
 • Bilgisayar mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, mekatronik mühendisliği
 • Yönetim ve bilişim sistemleri.

Bu bölümlerden mezun olan 4 yıllık adaylar, Vakıfbank’ın açmış olduğu müfettiş yardımcılığı sınavına başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapacak olan adaylarda aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Kamu hizmetinden yasaklı olmamak
 3. Adli sicil kaydının temiz olması
 4. Belirtilen 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olmak
 5. Başka kuruma zorunlu çalışma yükümlülüğü olmaması

Bu şartları tamamlayan adaylar başvuruda bulunabilecektir. Banka sınavına başvuru yapacak olan adayların katılım göstereceği ders alanları ve konuları ise şu şekildedir.

 • Genel Yetenek: sayısal işlemler, problem çözme, grafik tablo okuma, görsel hafıza, sözel ve sayısal akıl yürütme.
 • Ekonomi: İktisat, maliye, para politikası, işletme ekonomisi, uluslararası ticaret
 • Yabancı Dil: İngilizce, Almanca ve Fransızca
 • Hukuk: Hukuk 1, Hukuk 2 ve Hukuk 3
 • Mühendislik: Matematik, Fizik, Lineer Cebir, Diferansiyel denklemler.
 • Muhasebe: Genel muhasebe, bilanço analizleri, Bankacılığa ilişkin muhasebe kavramları
 • Maliye: Türk vergi sistemi, maliye teorisi ve politikası
 • Bilgisayar

Adayların sınavlarda karşılaşacağı konular ve içerikleri bu şekildedir.

Yorum yapın