2018 yılında borsada yükselecek hisse senetleri

2017 yılında yatırımcıların çok fazla bütçe ile girdiği ve kazançlı çıktığı borsada, en çok yatırımları da hisse senetleri aldı. Kişilerin yaptıkları uzun araştırmalar sonucunda belirli hisselere yoğunlaştığı bilinmektedir. 2017 yılının başında borsada değerlerin düşük olması, kişilerin uygun fiyatlardan hisse senedi alabilmelerini sağlamış, bundan dolayı da piyasaya girişlerde çok fazla sorun yaşanmamıştı. Türkiye ekonomisinin ve büyüme verilerinin de istenen bir şekilde sonuçlanması, doğrudan borsadaki hisse senetlerine etki etmişti. Burada şirketlerin ortaya koydukları çabaların da kesinlikle küçümsenmemesi gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl yüksek kazançlar elde eden yatırımcı, 2018 yılı içinde de hisse senetlerine yönelmeyi planlamaktadır. Yükselecek hisse senetleri konusunda geçmiş yıllar dikkate alınıyor olsa da, 2018 yılında çok yüksek değerlere ulaşacak birçok hisse senedi açıklanmış durumdadır.

Kişilerin yatırımları sırasında kolaylık elde etmeleri, en doğru hisse senedini bulmaları ve her şeyden önemlisi de, doğru bütçe ile piyasaya girebilmeleri adına, uzmanların yoğun bir mesai harcadıkları bilinmektedir. Takipçilerine en doğru şekilde bilgi aktarmak, yatırım piyasalarında hâkim düşünce sahibi olmak için çabalayan uzmanlar, birçok hisse senedini 2018 yılı için açıklamış durumdadır. Şuan baktığımız zaman, uzmanların bir kısmının aynı hisse senetlerine yoğunlaştığı, bir kısmının ise daha farklı hisse senetlerinin yükselecek hisse senetleri arasında gösterdiği bilinmektedir.

2018’de Yükselecek Hisse Senetleri

Buna göre, uzman görüşleri ve yatırımcılar tarafından yapılan açıklamalar göz önünde bulundurulduğu zaman, ön plana çıkan hisse senetlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. SASA
 2. ASELSAN
 3. ANEL ELEKTRİK
 4. ERBOSAN
 5. PETKİM
 6. EREĞLİ DEMİR ÇELİK
 7. TÜPRAŞ
 8. ÇELEBİ
 9. ÇEMTAŞ
 10. KARTONSAN

Yükselecek hisse senetleri arasında gösterilen bu 10 hisse senedi, 2017 yılında da birçok yatırımcı tarafından tercih edilmiş ve yükselen trende geçmesi ile de tanınmıştı. Hem aynı hem de farklı sektörlerden birçok firmanın açıklanmış olması ile birlikte, yatırımcıların da araştırmalarına başlaması gerekmektedir. Burada kişilerin dikkat edeceği ilk durum, hisse senedi seçiminin ezberden yapılmamasıdır. Bunun için önce araştırma yapmalı, doğru hisse senedini tespit etmeli ve sonrasında da alım işlemini yapmalısınız.

yükselecek hisse senetleri
SASA Hisse Senetleri

SASA Hisse Senedi Tahminleri

Son iki yıl içerisinde tüm dikkatleri üzerine çekmiş olan SASA, yine son iki yıl içerisinde değerini %100 oranında arttırmış olan ender hisselerden birisidir. 2017 yılı dikkate alındığı zaman yükselen hisse senetleri arasında çok fazla gösterilmemesine rağmen, yatırımcısına %334 oranında bir getiri sağladığı görülmektedir. Firmanın hisse senetlerini alan yani borsada yapılan işlemlere bakıldığı zaman, büyük bir çoğunluğunun yerli kesimden oluştuğu dikkat çekmektedir. 2018 yılında da yükselecek hisse senetleri içinde bu hisse senedinin yükselişe geçeceği ve yine geçmiş yılda olduğu gibi yatırımcısına ciddi yüzdelerde kazanç sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Hisse senedinde kar cirosunda sürekli bir artış beklentisi bulunmaktadır. Bundan dolayı da hisse senedi yılın her bölümünde gündemde olmaktadır. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2018 yılında da hisse senedinin yakından takip edileceği düşünülmektedir. SASA’nın mevcut hali göz önünde bulundurulduğu zaman, fiyat kazanç ve piyasa değeri defter değerlerinin, ortalama standartların üzerinde olduğu bilinmektedir.

ASELSAN Hisse Senedi Tahminleri

Yıllardır borsada işlem görmesine rağmen, 2017 yılında bir anda ilgi görmeye başlamış olan ASELSAN hisse senetleri, 2017 yılında yükselecek hisse senetleri listesinde çoğunlukla kendisine yer bulmuştu. Uzman tahminlerinin doğru çıkması ile birlikte de yatırımcının bu hisse senedinde yüzünün güldüğü görülmektedir. Şirketin 2017 yılında Kasım ayına gelindiği zaman 11,4 milyar dolarlık piyasa değerinin olduğu görülmektedir. Bu da ASELSAN’ı Türkiye’nin en değerli şirketi ünvanını almasını sağlamıştır.

2017 yılının dokuz aylık dönemi dikkate alındığı zaman, şirketin ciro artışında %60’lık bir sonuç dikkat çekmektedir. Fakat bir sonraki döneme bakıldığında ise bu artışın %112’ye çıktığı görülmüştü.

ASELSAN hisse senetleri birçok uzmana göre 2018 yılında da yükseliş trendini koruyacak olan ender şirketlerden birisi olacaktır. Çünkü firmanın yaptığı faaliyetlere baktığımız zaman yerli üretimi destekleyici faaliyetleri olduğunu görmekteyiz. Türk savunma sanayisinde çok önemli adımlar atan firmanın birçok projesinin de 2018 yılında tanıtılacağı bilinmektedir. Bundan dolayı kişilerin 2018 yılı için değerlendirmesi gereken hisse senetlerinin başında ASELSAN gelmektedir.

Dünya genelinde ASELSAN’ın yerine bakıldığı zaman, borsa üzerinde işlem gören şirket hisseleri arasında 57. Sırada yer aldığı da görülmektedir. Satışlarının büyük bir kısmının ihracattan oluşuyor olması ve ihracat payının da geçmiş yıllara oranla her geçen gün artması, şirketin uluslararası düzeyde de dikkat çekmesini sağlamıştır. Bu sayede,  yerli yatırımcıların yanı sıra, yabancı yatırımcıların da bu hisse senedine yönlendiği bilinmektedir.

Anel Elektrik Hisse Senedi Tahminleri

2017’nin son dokuz aylık sürecinde çok daha fazla dikkat çeken Anel Elektrik hisse senetleri, yatırımcıların çok fazla söz etmediği ama yerli yatırımcılar tarafından çok fazla tercih edilmiş olan hisse senetlerinden birisidir. 2018 yılında yükselecek hisse senetleri arasında gösterilmesinin nedeni araştırıldığı zaman ise, 2017 yılında net karlarında meydana gelen %196’lık artıştan söz edebiliriz. Şirket bir yıl içerisinde yapmış olduğu adımlar ile birlikte, esas faaliyet karını 18 milyon TL’den 60 milyon TL’ye çıkardığı görülmektedir.

Anel Elektrik hakkında bilgi toplamak isteyen kişilerin dikkat edeceği ilk durum, şirketin faaliyet alanlarıdır. Çünkü firmanın asıl faaliyetleri yurtdışında gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, alım işlemlerinden ve bütçe tahminlerinden önce Türkiye’de girişecekleri projelerin dikkate alınması, Türkiye ekonomisinde ve inşaat sektöründe meydana gelecek daralmaların göz önünde bulundurulması son olarak da firmaların genelini ilgilendiren bir konu olan ithalat ihracat durumlarının dikkate alınması gerekmektedir. Şirketin hisse senetlerinin 2018 yılında tavsiye edilen hisse senetleri arasında gösterilmesinin nedenlerine baktığımız zaman, 2017 yılında elde ettikleri büyüme rakamları ve net cirodan söz edebiliriz.

ERBOSAN Hisse Senedi Tahminleri

Erbosan firmasına baktığımız zaman, çeşitli cinslerde ve boyutlarda, profil ile boru üretimi gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Kayseri merkezli olarak kurulmuş olan şirket, üretim yaptığı ürünlerin %60’dan fazlasını Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihraç etmektedir. 2017 yılı dikkate alındığı zaman, firmanın karlılık oranının neredeyse iki katı kadar arttığı görülmektedir. 2017 yılında yükselecek hisse senetleri arasında defalarca listeye girmiş olan firma, yatırımcısını utandırmamıştır. Yaptığı faaliyetler ve yatırımcılardan aldığı destekler ile birlikte, 2017 yılının son 5 ayında yüzde 12’lik bir büyüme elde ettikleri de görülmektedir.

Erbosan hisse senetlerini 2018 yılında almak isteyen kişilerin, firma tarafından açıklanmış olan son beş yıllık piyasa çarpanlarını dikkate alması gerekmektedir. Şuan makul düzeylerde olan şirket hisse senetlerini avantaja çevirmek ve yatırımlarını 2018 yılında doğru bir şekilde yönlendirmek isteyen kişilerin, araştırmalarına hız vermesi gerekmektedir.

PETKİM Hisse Senedi Tahminleri

Son 2 yılda çok fazla dikkat çekmiş olan PETKİM toplamda %15’lik satış büyüme ortalamasına sahiptir. Piyasa defter değeri yüksek olan hisse senedinde fiyat kazanç oranı ise daha makul seviyelerdedir. Birçok uzman ve yatırım ortaklığı firmasının yaptığı açıklamalara göre bir değerlendirme yaptığımız zaman, PETKİM’in yatırım faaliyetlerinden elde ettiği gelirler ve diğer beklentilerinin, 2017 yılında beklenenin üzerinde olduğu, karlılığın ve büyümenin arttığı, bu sayede de yatırımcılara kazandırdığı dikkat çekecektir. 2018 yılında da aynı beklentiler ile karşılaşan firmanın, şuan için trend hisse senetleri arasında gösterildiği görülmektedir. PETKİM’de hisse senetlerinin detaylarına baktığımız zaman, %50 oranında yabancı yatırım payları olduğu da görülmektedir.

Ereğli Demir Hisse Senedi Tahminleri

Sektörünün en büyük şirketi olan Erdemir, bunun yanı sıra BİST’de sınai endeksini en çok etkilemiş olan şirket unvanına da sahiptir. Kurumsal kimlikleri ve ortaklık yapısı, şirket için pozitif bir algının ortaya çıkmasına neden olmuş ve şirketin yatırımcıları ile büyümesini de sağlamıştır. 2017 yılında finansal açıdan büyük yatırımlar ve sonucunda da karlılık elde eden firma, şuan yerli yatırımcının en çok tercih ettiği hisse senetleri arasında yer almaktadır. Yükselecek hisse senetleri arasında gösterilen hisse senedi için beklentilere baktığımızda ise, 2018 yılının ilk çeyreğine kadar durgun bir dönem olacağı, ancak sonraki süreçte hisse senetlerinin yine değerleneceği şeklinde yorumlar yapıldığını görmekteyiz.

TÜPRAŞ Hisse Senedi Tahminleri

2017 yılı içerisinde endeksinin çok daha üzerinde bir performans göstermiş olan TÜPRAŞ; yatırımcısına toplamda %76 oranında getiri sağlamıştır. Şirkete ait olan hisselere baktığımız zaman, 2013 yılından bu yana herhangi bir değer kaybının olmadığını ve 5 yıllık süreçte de yatırımcısına sürekli bir kazanç sağladığı görülmektedir.

2018 yılına girilmesinin ardından şirket hisselerine sadece yerli yatırımcılar tarafından değil, yabancı yatırımcılar tarafından da tercih edilir bir hisse senedi olduğu görülmektedir. Şuan piyasa genelinde bir araştırma yaptığımız zaman birçok aracı firma tarafından şirkete ait tahminlerin açıklandığı görülmektedir. Buna göre, şirket hisselerinin 2018 yılında ne kadar artacağı konusundaki tahmini rakamın %30 şirketin hisse başına kar tahmininin ise %16,46 olduğu görülmektedir. Sadece bu tahmini değerler bile hisse senedi hakkında birçok durumu ortaya koymaktadır.

Çelebi Hisse Senedi Tahminleri

2017 yılında dikkatleri üzerine çekmiş olan bir diğer firma da Çelebi’dir. Havayolu sektöründe faaliyet göstermekte olan firmanın mali performansının giderek arttığı ve 2018 yılının ilk ayında da ciddi bir artış elde ettiği görülmektedir. İyileşen faaliyet kar marjları ve ciro büyümesi ile birlikte, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğini olumlu bir şekilde kapatmış olan firmanın, halka arz ettiği hisse senetlerinin %40’lık kısmının yabancı sermayelerden oluştuğu da dikkat çeken bir diğer durum olarak yatırımcıların karşısına çıkmaktadır.

Yükselen hisse senetleri arasında 2018 yılı ve sonraki yıllar için değerlendirilebilecek olan Çelebi’nin, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların uzun vadeli olarak tercih ettiğini de hatırlatmamız gerekecektir.

Kartonsan Hisse Senedi Tahminleri

Yükselecek hisse senetleri arasında en çok vurgulanan hisse senedi Kartonsan, yıldız hisse senedi olarak da nitelendirilmektedir. Son beş yıllık ortalama piyasa çarpanlarını dikkate aldığımız zaman, hedef fiyatın 856 TL olduğu görülmektedir. Hisse senedindeki fiyat kazanç oranı ise, yine 2017 yılının son verilerine göre bakıldığında 31,30 olarak sonuçlanmaktadır.

Kar oranının yüksek olması ile birlikte, borsada bu hisse senedine karşı yoğun bir ilgi gösterildiğini belirtebiliriz. Kar oranının yüksek olmasının yanı sıra, 2018 yılı kar beklentisinin de 33,45 seviyesinde olduğunu görmekteyiz. Bu da yatırımcıları rahatlatan bir diğer durum olarak belirtilebilmektedir. Kartonsan’ın satış rakamlarına baktığımız zaman yılın üçüncü çeyreği için bir yıl önceki verilere göre %53,76’lık artış olduğu görülmektedir. 2017 yılı için şirketin net karı artmış ve 2018 yılında bu artışın daha fazla olacağı beklenmektedir. Yatırım ortaklığı ya da danışmanlığı yapan firmaların, hatta birçok ekonomi dergisinin bu hisse senetlerini yakın takibe aldıkları bilinmektedir.

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Yükselecek hisse senetleri ve uzman görüşlerine göre hisse senetlerinin değerlendirmesini yukarıdaki gibi yapabiliriz. 2018 yılında kesinlikle araştırılması ve kullanılması gereken bu hisse senetlerinin yanı sıra, yatırımcılar tarafından kendi tahminlerini yapabilmeleri amacıyla, bir takım akademik bilgileri de elde etmeleri gerekecektir. Yükselen hisse senetleri konusuna ek olarak, hisse senedi fiyatlarının neye göre belirlendiği ve fiyatların en çok etkilendiği durumların burada kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Piyasa koşullarına göre, hisse senedinin fiyatlarına etki eden durumları şu şekilde açıklayabiliriz.

 1. Arz ve Talep: Hisse senedi fiyatlarının etkilendiği temel durum, piyasaya arz edilen hisse senedi ve piyasada bu hisse senetlerine olan ilgidir. Birçok ekonomi kuramı ile de açıklanan bu durum, kişilerce kesinlikle bilinmelidir. Çok basit bir örnekle açıklayacak olursak, semt pazarlarını örnek gösterebiliriz. Bir tezgâhta bulunan farklı renklerde birçok ürün dikkat çekecektir. Pazarda ürün satan farklı tezgâhların olmadığını düşünün. Siz kırmızı renk tercih ederken, diğer renklere ilgi göstermiyorsunuz. Bu da o rengi ve ürünü popüler yapmaktadır. İşte hisse senetleri de aynı bu şekildedir. Arz edilen hisse senetleri arasında hangisi daha fazla tercih ediliyorsa, fiyatlar orada hareketlenecektir.
 2. Ekonomik Durum: Hisse senedi fiyatlarına etkisi olan bir diğer durum da ülke ekonomisidir. Sağlıklı bir ekonomi olan ülkelerde, istikrarlı bir borsa temeli olduğu da bilinmektedir. Ülkelerdeki ekonomik veriler ne kadar sağlıklıysa, borsaya güven de o kadar artacaktır. Bundan dolayı ekonomik verilerin iyileştiği durumlarda, hisse fiyatlarında da artış olacaktır.
 3. Şirket Haberleri ve Gelişmeler: Şirketlerin de burada fiyatlar konusunda büyük payı vardır. Yapacakları gelişimler, büyüme faaliyetleri ve hatta üretecekleri ürün miktarları bile hisse fiyatlarına etki edecektir. Bundan dolayı şirketler ile ilgili çıkan haberlerin takip edilmesi gerekmektedir.
 4. Beklentiler, Manipülasyonlar ve Spekülasyon: Manipülasyon; bilinerek ve isteyerek hisse senetleri fiyatlarının etkilendirilmesi, kendi çıkarların doğrultusunda yönlendirilmesi ve diğer yatırımcıların zarara uğratılması şeklinde yorumlanmaktadır. Spekülasyon ise fiyatların yükseleceği öngörülmekte olan hisse senedinin önceki zamanlarda alınarak, yüksek fiyatlardan satılmak istenmesidir. Her yatırımcı aslında spekülasyon amacıyla hareket etmektedir.
 5. Siyasi Olaylar: İç siyasette meydana gelen olaylar, ülke borsasında çok fazla etkilidir. Ülke içerisinde yaşanmakta olan istikrarsızlık, hükümete olan güvenin azalıyor olması, yönetime yapılmakta olan askeri müdahale, ülke parlamentosundaki kutuplaşmalar ve yolsuzluklar, borsaya zarar veren durumların başında gelmektedir. Bu durumlarda arz ne kadar artarsa artsın talep sabit kalacak ya da azalacaktır. Bu da fiyatların düşmesi ile sonuçlanacaktır.
 6. Büyük Skandallar: Ülke genelinde skandal olarak nitelendirilecek sosyal ve siyasi gelişmeler de borsadaki işlemlere etkide bulunmaktadır. Dolandırıcılıklar, finansal patlaklar, hileler, yargılamalar ve hapis cezaları bunlara örnek olarak gösterilebilecektir.
 7. Güçlü Medya: Medyanın gücü artık her sektörde ispatlanmış durumdadır. Bundan dolayı haber siteleri, gazeteler, dergiler, finans siteleri, televizyonlar ve hatta ve hatta sosyal medya uygulamaları, hisse senedi fiyatlarına çabucak etki edebilecektir. Haberlerin gerçek olması gibi bir zorunluluk yoktur. Piyasaya olan güvenin azalması adına ortaya çıkarılan yalan haberlerin çoğu zaman istenen sonuca ulaştığı bilinmektedir.
 8. Küresel Olay ve Gelişmeler: ülke borsalarında etkisi olan diğer durum da küresel siyasi ve ekonomi gelişmelerdir. Borsada yabancı yatırımcıların da olmasından dolayı bu faktörün kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.
 9. Savaş ve Terör: Bu zamana kadar borsa verileri dikkate alındığı zaman, savaş hali ya da terör olaylarının, borsaları etkilediği görülmektedir. Buna en iyi örnek, 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD borsalarında meydana gelen 1,4 trilyon dolarlık zarar gösterilebilir.

“2018’de halka arz rekoru kırılacak” yazımızı okuyarak, yatırım yapılabilecek hisse senetleri hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.

“2018 yılında borsada yükselecek hisse senetleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın