2018 Yılı Girişimcilik Eğitimi ve Destek Hibe Kredi Başvurusu

Devlet yeni düzenlemeye göre iş kurmak isteyen ve hibe kredi başvurusu yapan genç girişimcilere 50 bin TL hibe desteği sağlamaktadır. Ayrıca hibe desteğinin yanı sıra isteyen gençlere 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alma imkânı da sunmaktadır. Bunlara ek olarak henüz yeni iş kurmuş olan genç yatırımcılar 3 yıl boyunca vergiden muaf tutulmaktadırlar. Bu kişiler eğer çiftçilik ile de uğraşırlarsa sundukları bir proje karşılığında 30 bin TL destek alabilirler. 50 bin TL değerindeki hibe desteğini almak için bir takım şartlar bulunmaktadır.

50 Bin TL Değerindeki Hibe Desteğinin Koşulları

  1. 50 bin TL değerindeki hibe desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmalıdırlar.
  2. Eğitimi tamamlamış olan kişiler diplomalarını aldıktan sonra hibe desteği için başvuruda bulunabilirler.

50 bin TL değerindeki hibe desteğinin 2 bin TL’lik kısmı işletme kuruluş desteği, 18 bin TL’lik kısmı makine, teçhizat, donanım ve yazılım desteği, 30 bin TL’lik kısmı ise işletme giderleri desteği olarak hesaplanmaktadır.

Daha çok işletme kuracak olan girişimciler ya da mevcut iletmesini büyütmek isteyen işletmecilere verilmekte olan hibe kredisi, sadece işletme sektörü ile kalmamaktadır. Devlet çiftçilere, hayvanlarını çoğaltmak isteyen vatandaşa da hibe kredi imkânı sunmaktadır. TKDK kırsal alanda yatırım yapmak isteyen her vatandaşa hibe imkânı sunmaktadır. İşletmenizi büyütmek isteyen bir çiftçi ya da henüz yeni başlayacak olan bir çiftçi olabilirsiniz. Hiç fark etmez. TKDK’nın hibe imkânından yararlanmak isteyen kişi ya da kişilerin ÇKS belgesine yani Çiftçi Kayıt Sistemi belgesine sahip olmaları gerekmektedir. ÇKS belgesine sahip olan kişilerin ayrıca birim tarafından destek verilen illerde yatırım yapmaları gerekmektedir. Birim tarafından desteklenen iller içerisinde bulunan kişi ya da kişilerin;

  1. Her türlü hayvancılık
  2. Kırsal turizm yatırımları
  3. Balık üretimi, arıcılık, mantarcılık faaliyetleri
  4. Mevcut bitki örtüsüne yönelik yatırımlar

adına hibe almalarında hiçbir engel bulunmamaktadır. Yayın organları aracılığı ile ilan edilen bu yatırım fırsatlarını kaçırmamak için, takip etmeniz gerekmektedir. Hibe kredi başvurusu için, şartları tamamlayan bireylerin önce KOSGEB’e başvuru yapması, ardından da sektörlere göre özel olarak hazırlanması gereken proje şartını yerine getirmesi gerekecektir.

 

Yorum yapın