2018 Rapor Parası Ne Kadar?

Hastalık, meslek hastalığı, analık ve iş kazası gibi durumlarda iş göremezlik belgesi alındığında, rapor parası SGK tarafından ödenmektedir. Rapor parasının alınabilmesi için belirli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. 01.01.2018 tarihinden itibaren, asgari ücretin yükselmesi ile birlikte iş göremezlik ödeneği de yükselmiştir. Rapor parası hesaplaması için sigortalıların yapacağı çok fazla bir şey yoktur.

Alınan raporun hastane tarafından sisteme girilmiş olması gerekir. Daha sonra işveren tarafından sisteme giriş yapılmalıdır. Bunun dışında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bu süreçten sonra SGK devreye girer ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra iş göremezlik ödemesini PTT şubelerine ya da sigortalının sistemde kayıtlı hesap numarasına yatırır. Sigortalılar bu süreci e-devlet rapor sorgulama ekranından takip edebilmektedirler. SGK incelemelerini bitirip ödemeyi yaptığı zaman, sigortalı tarafından PTT üzerinden alınabilmektedir.

2018 Asgari Ücretli Rapor Parası Hesaplama

İş göremezlik durumunda rapor parası brüt kazanç üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaplama, yatarak tedavilerde, günlük ortalama brüt kazancın yarısı, ayakta tedavilerde ise ortalama günlük brüt ücretin 2/3’ü kadar yapılır. İş göremezlik durumuna göre hesaplamalar değişmektedir. Hastalıktan dolayı alınan raporun hesaplaması, raporun alındığı tarihten önceki son üç ayın toplam prime esas brüt kazancın, yine son üç ayın toplam gün sayısına bölünmesi ile bulunan sonucun yatarak tedavilerde yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü kadar olarak hesaplanır.

İş kazasından dolayı alınan raporlarda ise, son üç ayın kazancı varsa, son üç ayın ortalamasına göre, eğer son üç ayın kazancı yoksa toplam gün sayısına göre ve hastalıktaki hesaplamanın aynısı olarak yapılır. Analık durumunda, doğum öncesi ve doğum sonrası rapor alınması halinde, doğum tarihinden önceki üç aylık toplam brüt kazancın, son üç aylık gün sayısına bölünmesi ile çıkan tutarın yatarak tedavilerde yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü olarak ödenir. 2018 asgari ücretli rapor parası hesaplaması şu şekilde yapılır.01.01.2018 ile 31.12.2018 tarihleri arasında yatarak tedavilerde ödenecek en az rapor parası 33,82 TL, en fazla ise 253,68 TL’dir. Aynı tarihler arasında ayakta tedavilerde ödenecek olan en düşük rapor parası 45,10 TL, en yüksek ise 338,25 TL olarak belirlenmiştir.

2018 Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

2018 rapor parası ne zaman yatar, merak edilen bir konudur. Rapor parası, işveren tarafından internet üzerinden sigortalının çalışmadığına dair bildirimin yapılmasından sonra, ortalama olarak 15 gün içinde PTT şubelerine gönderilmektedir. SGK rapor ödeneğini onayladıktan sonra, bir sonraki ayın 8 ile 14’ü arasında ödemesi yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde tanımlı hesabı olanların parası direk hesabına yatar. PTT’ye gönderilen ve iki ay içinde alınmayan rapor parası tekrar SGK’ya iade edilir ve emanet hesaplara alınır.

Rapor Parası Nerelerden Alınır?

İş göremezlik ödenekleri, 20.07.2017 tarihinden itibaren PTT şubelerinden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde tanımlı hesabı olanların rapor parası, hesabına aktarılmaktadır. Ancak, tanımlı hesabı olmayanların ise rapor parası, PTT şubelerine gönderilir.

PTT Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rapor parası E-Devlet üzerinden, TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek sorgulanabilmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra SGK menüsü altından 4A/4B iş göremezlik ödeme görme seçeneği üzerinden ödeme ile ilgili işlemlere ulaşılabilir. Yapılan sorgulama sonucu, rapor parası merkeze gönderildi diyorsa, ödeme sürecinin devam ettiği anlamına gelir. Ödendi yazıyorsa, PTT şubesine veya sigortalının SGK sistemindeki tanımlı hesabına gönderilmiş demektir. Emanete alındı yazıyorsa, ödeme 2 aylık süreyi geçmiş ve SGK’ya geri dönmüştür. Rapor parası bilgisi yok yazıyorsa, ya rapor sisteme kayıt edilmemiştir ya da henüz rapor ile ilgili bir işlem yapılmamıştır.

Yorum yapın