2018 Kredi Faiz Oranları! İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Taşıt Kredisi Faiz Oranları!

Kredi faiz oranları hemen her zaman dönemi içerisinde değişkenlik göstermektedir. Her nasılsa bizlerin parası değer kaybedip, geri kazanıyorsa; bankaların da gelirlerini dengelemek için bu faizler üzerinde oynama yapmaları gerekmektedir. Bankalar sundukları hemen her türlü ekonomik hizmeti dengelemek için hemen her türlü yatırım kaynağına parmak basarlar. Bu nedenle de hemen her alanda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, bankaların müşterilerine sunduğu hizmetleri etkilemektedir. Bu süreçte devlet kurumları ve özel sektör temsilcileri yetki sahibi olsa da piyasalar yüksek seviyelerde ilerlediği sürece kredi faizlerinin düşmesi pek de kolay olmayacaktır. Bu nedenle ilk olarak piyasaların yani ülke genelinde ki global piyasa etkileşimli para birimlerinin toparlanması gerekir. Bu da ancak güçlü bir devlet ve güçlü bir harcama potansiyeli ile geçerli olacaktır.

Kredi Faiz Oranları Yüksek Mi?

Kredi faiz oranları için genel bir konuşma yapmak gerekirse; 2018 kredi faiz oranları oldukça yüksek ilerledi. Öyle ki, seçim öncesinde Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma sonrasında konut kredilerinde uygulamaya geçen %0,98 oranındaki faiz uygulaması yılın en büyük kredi kampanyaları arasına dahil oldu. Bu yılın kredi faizlerinde “en düşük” oranları sunan şampiyonları, sizlerinde tahmin edeceği üzere kamu bankaları oldu. Gerek devlet politikaları tarafından alınan kararlara olan uyumluluk süreçlerinin kısa ve etkili olması, gerekse de piyasa verilerini ilk sırada hissediyor olmaları onları bu senenin “en uygun kredi veren bankası” haline getirdi. 2018 kredi faiz oranları kamu bankalarının yardımlarıyla biraz toplandı. Dilerseniz konut kredisi sonrasında kalan diğer kredi türlerinde bu senenin genel durumunu değerlendirelim.

2018 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları dikkatlice incelendiğinde ortaya hiç de parlak bir tablo çıkmıyor. Yılın son çeyreğine girmek üzere olduğumuz şu günlerde ihtiyaç kredilerinin halen %1,70 ile %2 aralığında seyrediyor olmaları ülke ekonomisinin üzerinde kara bulutların gezindiğini ifade ediyor. Durmadan ani hareketler ile piyasaları zorlayan dolar başta olmak üzere, hemen her alanda yaşanan gergin maddi oyunlar kredi faizlerini bu denli zorlu bir yola soktu. Kredi faiz oranları düşecek mi sorusu hemen her vatandaşın kafasını kurcalarken, seçim sonrasında hükumet tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin düzenlemelerin yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Bu süreçte sabırlı olmak ve acil değilse krediye bağlı ihtiyaçları ertelemek çok daha verimli olacaktır. Bu gibi düzenlemeler hemen her seçim döneminde yapılır. Kredi faizleri üzerinde oynanan bu piyasa verilerini stabil hale getirmek ve düşük sulara çekmek pek kolay olmayacak. Uzun vadeli ekonomi çalışmaları ile bu süreçler atlatılabilir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bünyesinde sektörün kredi ihtiyacının büyük kısmını gideren araç satıcıları, sıfır faizli kredileri Türkiye temsilcileri aracılığıyla lanse ederek bankaların yükünü büyük oranda hafifletiyor. Hal böyle olunca az müşteriye karşın taleplerin yeterli olmasını değerlendiren bankalar taşıt kredilerin ultra lüks bir faiz yükseliş politikasına yürümedi. Araç almak isteyenler 2018 yılı içerisinde %1,60 ile %1,95 aralığında birçok farklı bankadan kredi bulabilirler. Kredi faiz oranları bu haliyle bile çok yüksek farkındayız ancak bu süreçte ülkenin durumu yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda yine de taşıt kredileri için iyi bir genel tablonun bizleri karşıladığını söyleyebiliriz.

Yorum yapın