2018 Ev Hanımlarına Mikro Kredi ve Ev Hanımlarına Kredi Verme Şartları

Bankalar kredi verirken kişilerin gelir durumlarına dikkate alır ve buna göre hareket ederler. Ev hanımlarının sabit bir gelirleri olmadığı için bankalardan kredi kullanma noktasında sıkıntı yaşayabilir. Fakat devlet kurumları arasında yapılan çalışmalar sonucunda kadın girişimcileri desteklemek için mikro krediler verilmektedir. 2018 ev hanımlarına mikro kredi sayesinde kadın girişimciler hayallerindeki işletmeyi kurabilir.

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği

Ülkemizde girişimcileri destekleyen kurumların başında yer alan KOSGEB, kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Başvuru yapan kadınlara olumlu olarak geri dönüş oranı daha yüksek olan KOSGEB’den kredi kullanmak isteyen kadınların sağlaması gereken şartlar diğer adaylarla aynıdır.

KOSGEB tarafından verilen eğitim sonucunda sertifika alınması bu şartlardan birisi iken bir diğeri ise açılması planlanan işletmeyle ilgili detaylı projedir. Bu şartları sağlanması durumunda KOSGEB tarafından hibe ya da faizsiz kredi kullanabilen ev hanımları, istedikleri işletmeyi rahatlıkla kurabiliyorlar.

Mikro Kredi KOSGEB’den Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından ev hanımlarına verilen mikro kredinin alınabilmesi için yapılacak olan projenin çok düzgün ve detaylı olması gerekir. 2018 ev hanımlarına mikro kredi veren KOSGEB, projede yer alan harcamalara çok önem vermektedir. Bu harcamaları detaylı olarak inceleyen kurum, bölgeye göre bu harcamaların yüzde 80’ini hibe olarak bir miktara kadar vermektedir. Hibe olarak verilen miktar 50.000 TL ile sınırlı iken ev hanımlarının bu kadar hibe alabilmesi için projelerinde 60.000 TL’den fazla harcama göstermeleri gerekir. Bu miktar ile de istenilen bir işletme rahatlıkla açılır.

Bankalar Tarafından Ev Hanımlarına Kredi Verme Şartları

KOSGEB dışında 2018 ev hanımlarına mikro krediveren bir başka kurum ise bankalardır. Bankalardan kredi çekmek isteyen ev hanımlarının sağlaması gereken bir takım şartlar vardır. Bunlar genel olarak şu şekildedir:

  1. Resmi olarak bir gelirin beyan edilebilmesi.
  2. Kredi taleplerinde vade olarak en fazla 48 ay istenmesi.
  3. Kredi notunun çok düşük olmaması.

Bunlar bankalar tarafından istenen şartlardan bazılarıdır fakat bazı bankalar bunların dışında da ekstra şartlar istemektedir. Genel olarak ev hanımları resmi bir gelir gösterebilirse kredi kullanabilirler. Onun dışında bankalar tarafından ev hanımlarına kredi verilmesi oldukça zordur.

“2018 Ev Hanımlarına Mikro Kredi ve Ev Hanımlarına Kredi Verme Şartları” üzerine bir yorum

Yorum yapın