2019 ESNAF KEFALET KREDİSİ NASIL ALINIR?

 

Esnaf Kefalet Kredisi 2019

Son yıllarda hakkında en çok soru sorulan Esnaf Kefalet Kredisi 2019 hakkında internette birçok yanlış bilgi bulunuyor. Sizler için ekonomi uzmanlarımız tarafından hazırlanan Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları, Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu ve daha fazlasını içeren rehber içeriğimizi dikkatle okuyabilirsiniz. Borsanet olarak Esnaf Kefalet kredisi almak isteyen müşterilerimiz için uzmanlarımız yapacağınız yorumlara cevap vermektedir. Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve daha fazlası için yazının devamını okuyunuz.

TESKOMB KREDİ VE KEFALET SİSTEMİ NEDİR?

Esnaf ve sanatkârlara destek amacıyla Türkiye Halk Bankası, devlet tarafından sağlanan kaynakları kullandırarak esnaf ve kefalet kredisi verir. Esnaf ve sanatkâra, kooperatif tarafından kefalet verilerek esnaf ve kefalet kredisi kullandırılır.. Halk Bankası kullandırdığı kredinin faizleri ile ticari kredi faiz arasındaki farkı devletten alır. Bu sayede Esnaf ve sanatkârlar işlerinde kullanacakları düşük faizli esnaf ve kefalet kredisi ‘ne sahip olurlar.

Bu kredilerden faydalanmanın ilk şartı esnaf ve sanatkâr kooperatifine ortak olmaktır. Ortaklık şartları ise;

 • Esnaf ve sanatkâr sicilinde kaydının bulunması,
 • Esnaf ve sanatkâr olmak,
 • Kooperatifin çalışma bölgesinde iş veya ikamet etmek,
 • Diğer Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olmamak.

Kooperatif Ortaklığı kabul Aşamaları ;

 • Ortak adayları kabul için yazılı başvurular.
 • Yönetim kurulunda başvuru değerlendirilmesi yapılır.
 • 15 gün içerisinde süreç tamamlanır ve kabul edilip edilmediği yazılı olarak bildirilir.

Esnaf ve Sanatkâr Kredi Talep Aşamaları ;

 • Başvuru yapan ortak hakkında mali durum araştırması yapılarak, kefalet haddi belirlenir.
 • Türkiye Halk Bankasına kredi talebi iletilir.
 • Halk Bankası teklifi inceler ve tekrar araştırma yapar.
 • Yapılan araştırmalarda olumsuz duruma rastlanmazsa kredi verilir.
esnaf ve kefalet kredisi nereye başvurulur
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği

İşletme Kredisi Nedir? Ne İçin Kullandırılır?

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı olan bütün esnaf ve sanatkârlar esnaf ve kefalet kredisi ‘nden faydalanabilir. Kooperatif üyesi esnaf ve sanatkarların hammadde ve döner sermayesi ihtiyaçları için kullanılır. Kredi limiti 150 Bin TL ‘dir. 1 ila 5 yıl arası vadelerde kullanılabilir.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi Şartları Nelerdir?

Krediden faydalanmak için Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı olmak yeterlidir. Bu esnaf ve kefalet kredisi de döner sermaye ve hammadde ihtiyaçları için kullandırılır. Kredi 150 Bin TL ‘ye kadar kullanılabilir. Vade aralığı 12 ile 24 ay arasındadır.

Tesis Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar, yeni makine, araç ve gereç alımında bu esnaf ve kefalet kredisi ‘ne başvurabilirler. 150 Bin TL limiti olan krediyi 2 ile 5 yıl vadelerle geri ödeyebilirler.

İstihdamı Destekleme Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortakları istihdamı arttırmak, mal ve hizmet verimlerini yükseltmek için yeni araç ve gereç alımında bu krediyi kullanırlar. Krediyi kullanıma uygun eski ekipman alımında da kullanmak mümkündür. Kredi limiti 150 Bin TL olup, ilk yıl ödemesiz toplamda 3 yıl vadeli kullanılır.

Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi Nedir?

Esnaf ve kefalet kredisi için kooperatif üyesi olmak yeterlidir. İmalat sektörü içerisinde faaliyet gösteren direkt veya dolaylı ihracata üretimi yapan ortaklar, ihtiyacı olan ve teknoloji içeren makine teçhizat alımında bu krediye başvurabilirler. Kredinin ilk yılı faiz ve ana para ödemesiz toplamda 4 yıl vade ile 150 Bin TL ‘ye kadar kredi kullanılır.

İskonto Kredisi Ne İçin Kullanılır?

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortakları, kısa süreli işletme giderleri finansmanı için; emre muharrer senetlerin iskontosu olarak kullandırılır. 1 ile 9 aylık kısa vadelerde 150 Bin TL limitle kredi verilir.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi Şartları Nelerdir?

Krediden faydalanabilmek için esnaf odasına kayıtlı şoför esnafı olmak gerekir. Kredi esasen sıfır otomobil alımı için kullanılır. Bununla beraber, 3 yaşında kamyonet, otomobil ve minibüsler ve 5 yaşına kadar otobüs ve kamyon alımlarında da bu kredi kullanılabilir. Kredi vadeleri 2 ile 5 yıl olup. Maksimum kredi tutarı 150 Bin TL ‘dir.

Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi Nasıl Alınır?

Şoförlük veya nakliyecilikle geçimini sağlayan, ticari amaçla kullanılan tek taşıta sahibi şoför ve nakliyeciler krediyi kullanabilir. Kredi araçların bakım ve onarım masrafları ile her türlü yedek parça ihtiyaçlarını karşılamak için iskonto ya da işletme kredisi olarak kullandırılır. 150 in TL ‘ye kadar limitle kullanılan kredi için İşletme Kredilerinde 1 ila 4 yıl vade İskonto Kredilerinde ise 1 ila 9 yıl vade uygulanır.

Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olan şoför esnafı, personel ve okul servis araçları ile yük taşıma için kullanılan kamyonetlerin 10 yıldan daha eski modellerin yenilenmesi için krediden faydalanabilir. Esnaf ve sanatkâr kredisi 3 yıl vadeli olu 150 Bin TL ‘ye kadar kullanılabilir.

Halkbank Esnaf ve Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

esnaf ve kefalet kredisi
HalkBank Esnaf ve Sanatkâr Kredisi

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kefaletiyle Halkbank ‘tan yüzde 4 faizle kredinizi kullanabilirsiniz. İster işletmeniz modernize edin isterseniz hammadde ihtiyaçlarınızı finanse edin. Bağlı olduğunuz kooperatif risk grubuna göre 200 Bin TL ‘ye kadar kredi kullanın, 3 veya 6 aylık ödeme günüyle 60 ay vadede borcunuzu ödeyin.

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğünde kayıtlı olmak,
 • İş veya ikametgâhın bulunduğu bölgedeki Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin ortağı olmak,
 • Hak ehliyetine sahip gerçek kişiler

Halkbankası esnaf kefalet kredisi ‘nden faydalanabilir.

 Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Esnaf Oda Kayıt Belgesi,
 • Vergi Levhası Fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı örneği,
 • Esnaf Sicil Tasdiknamesi ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Halkbank’tan Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Alınabilir mi?

esnaf ve kefalet kredisi nedir
HalkBank Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Çalışanlara Sıfır Faiz Kredi

Sanatsal, geleneksel ve kültürel değeri olan yok olmaya yüz tutmuş meslek kollarında çalışan esnaf ve sanatkârlar, 193 sayılı gelir vergisi kanunu 9 ‘uncu maddesinde açıkça belirtilmiştir. Söz konusu esnaf ve sanatkârlar “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” alarak sıfır faizle kredi kullanabilirler.

Yeni İşyeri Açan Ustalık Belgesi Sahibi Esnaf ve Sanatkâra Sıfır Faiz Kredi

3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu kapsamında, son üç yıl içerisinde ustalık belgesi alan ve son bir yıl içinde aldığı ustalık belgesiyle alakalı işyeri açtığını belgeleyen esnaf ve sanatkârlar sıfır faizli kredi kullanabilirler.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkâra Sıfır Faiz Kredi

KOSGEB programını tamamlayan, 30 yaşından küçük genç girişimci esnaf ve sanatkâra 100 Bin TL ‘ye kadar sıfır faizli kredi. Genç esnaf ve sanatkârların bu krediyi kullanabilmesi için projelerinin KOSGEB tarafından onaylatılarak Halkbank ‘a sunmaları gereklidir.

Banka Sicili Bozuk Olanlar için kredi çekme yazımızı okuyarak, sitemizden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapın