2018 Bitcoin Hakkında Yorumlar Düşer Mi Artar Mı?

Kripto para ya da sanal para da olarak adlandırılan bitcoin son yıllarda en çok tercih edilen internet üzerinden para kazanma modelleri arasına girmiştir. Bu para birimi herhangi resmi bir para piyasasına bağlı olmamakla birlikte bitcoin madenciliği oldukça güvenilir bir şekilde para kazanılmasını sağlamaktadır. Son günlerde yaşanan düşüşler her ne kadar yatırımcıları etkilemiş ve endişelendirmiş olsa da bitcoin hakkında yorumlar 2018 yılında oldukça iyimser bir şekilde ilerlemektedir. Bunun en önemli nedeni ise piyasa uzmanlarının yaptıkları kripto paralara olan güveninden kaynaklanmaktadır.

Bitcoin’in Geleceği Hakkında Piyasa Uzmanları Olumlu!

Geçtiğimiz yıl yani 2017 adeta bir kripto para çılgınlığı yaşadı. Sanal bir maden olan bitcoin her ne kadar ilk çıkan kripto para olsa da bunların sayılarının artacağı piyasa uzmanlarınca düşünülmektedir. Bitcoin hakkında yorumlar 2018 yılı boyunca piyasada yaşanan düşüşlerin toparlanacağı ve piyasanın yükselişe geçeceği yönündedir. Özellikle McDonalds, Microsoft, PayPal ve eBay gibi pek çok piyasa devinin bitcoin kullanımını kabul etmiş olması da uzmanların olumlu yorumlarını destekleyecek şekilde ilerlemektedir. Öte yandan pek çok devlet de vergi ödemelerinden tutunda daha pek çok giderini bitcoin ile ödeme kararı almıştır.

Yaşanan bu gelişmeler göstermektedir ki 2018 bitcoin için altın bir yıl olma yolunda ilerleyecektir. Dijital döviz ya da altın gibi olan ve piyasadaki bu gelişimini devam ettiren bitcoin yani kripto paraların bu denli gelişmesinin en önemli nedeni de şüphesiz komisyon, vergi ve alışverişten kaynaklı başka sorunlarla karşılaşılmamasıdır.

Peki, Uzmanların Öngörüleri Neler?

Kripto paraların ve bunların en bilinenlerinden olan bitcoinin geleceğinin genel anlamda parlak olduğundan bahsettikten sonra uzmanların öngörülerinden bahsetmemek olmaz. Bitcoin hakkında yorumlar 2018 yılında ilk olarak bitcoin.com’un en iyi editöründen gelmiştir. Editör Mike Dumont 2017 yılını 20.000 dolar ile kapatan kripto paranın 2018’in ilk çeyreğinde 60.000 dolara yükseleceğini öngörmektedir. Aynı şekilde Medicalchain’in yüksek seviyeli bir yöneticisi olan Mohammed Tayep de Dumont’un görüşünü yılsonunda bitcoin 50.000 dolar olacak şeklindeki öngörüsüyle adeta desteklemektedir.

Bu yorumlarla ilk etapta benzer olmayan ancak yıl sonunda yine gelişme yaşanacağını düşünen uzmanlar da bulunmakta. Sözü edilen kişilerden ilki bitcoin girişimcisi Hosp. Hosp yıl sonuna kadar mutlaka yükseleceğini düşündüğü bitcoinin seviyesini kestiremezken, Saxo Bank ise dalgalanmaların yaşanacağı bir yıl olacağı görüşünde. Banka yaptığı açıklamalarda bitcoinin öncelikle 60.000 dolar gibi ciddi bir rakamla yükseleceğini ancak ardından birden bire 1.000 dolar gibi çok düşük bir seviyeye ineceğini düşünmektedir.

Bazı Çevreler Bitcoini Dolandırıcılık Olarak Görüyor!

Elbette ki bitcoin hakkındaki yorumlar her zaman olumlu değil. Bazı devletler tarafından bitcoin herhangi bir yasal düzenleme gerektirmediği için dolandırıcılık olarak adlandırılmaktadır. Ancak, bitcoin uzmanları bu durumun da 2018 yılı boyunca düzeleceğini düşünmektedir. Devletlerin kendi kripto paralarını geliştirmek için girişimlerde bulunduğu da bilinen bir gerçektir. Türkiye’de dahi devlet eliyle bitcoin ve kripto paralar hakkında araştırma komisyonu kurulmasının yasal zemini yapılmıştır. Hal böyle olunca, olumsuz yapılan yorumların pek de caydırıcılığı kalmamaktadır. Rusya da yine kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde bitcoin hakkında yorumlar 2018 yılı için asla olumsuz değildir.

Girişimcilerin bu artış trendini yakalayabilmek adına bitcoin piyasasını yakından takip etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde bitcoin sadece sanal para olarak, alışveriş için ve bitcoin ile çalışan şirketlerden pay alınması şeklinde kazanç için kullanılmaktadır. Oysa ki kişilerin kendi kripto paralarını geliştirdiği bitcoin madenciliği girişimcilerin kendilerini sınırsız şekilde geliştirebileceği bir alandır ki, 2018 yılında mining faaliyetlerine yönelimde de artış beklenmektedir.

Yorum yapın