20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Kullanım Şartları ve Faiz Oranları

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredileri, insanların aylık taksitler ödeyerek ev sahibi olmasını sağlayan bir bankacılık ürünüdür. Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle kat tapusu olan bir evi göstermesi gerekmektedir. Bu ev üzerinden yapılacak olan incelemeler doğrultusunda bankalar müşterilerine belli miktarda konut kredisi kullandırır ve uzun vadelere böler. Bu sayede insanlar kira öder gibi ev sahibi olmuş olurlar. Genellikle konut kredileri için kullanılan vade aralığı 10 yıldır. Yani 120 ay içerisinde insanlar bankalardan aldıkları bu kredilerin taksitlerini bitirirler ve evlerine yasal olarak kavuşurlar. Ancak 120 ay vadede bu kredinin taksitini ödeyemeyeceğini düşünen kişiler için bankalar 20 yıl vade seçeneğini de getirdi. Artık 20 Yıl Vadeli Konut Kredisi kullanarak daha düşük taksitler ödeme kolaylığı ile konut almak mümkün. Ancak bu kredi türü için uzmanlar birkaç noktaya değinmeden geçmiyor.

İki Katı Faiz, İki Katı Masraf

Konut kredilerinin 10 yıl kullanılıyor olması aslında toplumsal olarak bir alışkanlık haline gelmiş bulunuyor. Genellikle konut kredileri uzun vadede kullanıldığı için yüklü miktarlarda faiz ödemesini de beraberinde getiriyor. Ancak insanlar bu uzun sürecin sonunda bir taşınmaz hak edişleri olduğu için işin bu kısmını düşünmüyor. Ancak konut kredisinin 120 değil de 240 ay vadede kullanılması arada çok ciddi bir ödeme farkı oluşturuyor. İnsanlar 120 aya göre 240 ay sonunda iki katı faiz ve masraf ödemesi yapmış oluyor. Konut kredisi devam ederken yapılan sigorta türleri olan,

DASK,

  • Kredili hayat sigortası,
  • Ferdi kaza poliçesi
  • Benim evim poliçesi,
  • Alınan ev için ödenen vergileri,

Gibi ürünler 240 ay boyunca her yıl tekrarlanıyor. Örnek vermek gerekir ise 200 bin TL bir konut kredisi için 120 ayda geri ödenecek tutar 380 bin TL ise 240 ayda bu tutar 450 bin TL’lere kadar çıkıyor.

240 Ay Vadede Konut Kredisi Kullanmak Mantıklı Mıdır?

240 ay vadede konut kredisi kullanan tüketicilerin sayısı bir hayli az. Bunun yerine balon ödemeli konut kredileri kullanmak daha mantıklı kabul ediliyor. Bu kredilerde düşük tutarlardan başlayan taksitler her yıl belirli oranlarda artırılacak 10 yılda bitiriliyor.

Yorum yapın