20.000 TL Taşıt Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

Özel ihtiyaç olarak görülen ve bazen de ticari amaç için ihtiyaç duyulan taşıtlar, son dönemlerde insanlar için olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Araçların yüksek fiyatları, araba alımını zorlaştırsa da, ev almak kadar zor değildir. Araba almak için bankalar çeşitli imkânlar sunmaktadırlar. Taşıt kredisi adı altında krediler vermektedirler. Bankalar, ihtiyaç için olsun, ticari amaçla olsun her türlü araç için kredi imkânı sunmaktadırlar. Taşıt kredilerini kullanmak için belli başlı bazı ayrıntılar vardır. Bu krediyi kullanmak isteyenlerin bunları bilmesi gereklidir.

Taşıt Kredisi 

Özel ihtiyaçlar için ve ticari amaç için araç sahibi olmak isteyenlere bankaların sunduğu hizmete taşıt kredisi adı verilmektedir. Taşıt kredileri, sıfır araçlar için kullanılabileceği gibi, ikinci el araçlar için de kullanılabilir. İkinci el araç alımı için bankalar kredi verirken bazı kriterlere dikkat etmektedirler. Bunların başında aracın yaşı gelmektedir. İkinci el araç alımı için kredi çekilecekse, aracın yaşının maksimum 5 olması gerekir. Bunun yanı sıra kredi çekerken dikkat edilmesi gereken bazı koşullar vardır. Bu koşulları sağlayan herkes taşıt kredisi kullanabilir.

Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi almak için, aracın yaşı başta olmak üzere, kaskosu, sigortası gibi kriterlere dikkat etmek gerekir. Taşıt kredisi için istenen belgeler arasında;

  • öncelikle bankanın vermiş olduğu kredi başvuru formu
  • kimlik belgesi, sürücü belgesi
  • başvuruda bulunan kişinin adına düzenlenmiş bir fatura ya da ikametgâh belgesi
  • çalışma şekline göre gelir belgesi
  • maaş bordrosu, araç sıfırsa aracın proforma faturası
  • ikinci el ise aracın ruhsatı gibi belgeler yer alır.

Taşıt kredisinin verilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Kredi notunun yüksek olması, hazırlanacak olan belgelerin eksiksiz olması, kefil ve sahip olunan malların dökümü gibi şartlar kredinin çıkması için temel şartlardır.

20.000 TL Taşıt Kredisi Veren En Uygun Banka Hangisidir?

Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası ve ABank taşıt kredisi konusunda uygun faiz oranları ile kredi vermektedir. Bu bankalardan yararlanmak, taşıt kredisi almak konusunda yardımcı olacaktır. 20.000 TL taşıt kredisi veren en uygun banka belirlenmesi için bu bankaların faiz oranlarının karşılaştırılması gerekmektedir. Vakıfbank % 1,28’lika faiz oranı, Halkbank % 1,30 faiz oranı, ABank % 1,32 faiz oranı, İş Bankası % 1,32 faiz oranı ile kredi imkânı sunmaktadır. Bu bankalar bir defaya mahsus olmak üzere kredi tahsisi ücreti almaktadırlar. Bu bankalardan en uygun olanı 1,28 faiz oranı ile Vakıfbank’tır.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi başvurusu için tüm bankaların kredi faiz oranları incelendikten sonra, en uygun taksit sayısı belirlenir ve kredi başvurusu yapılır. Vakıfbank taşıt kredisi 48 aya kadar vadelerle alınabilir. Vakıfbank taşıt kredisi başvurusu şartları arasında, kullandırılan kredinin oranı aracın faturası üzerinden belirlenerek 50.000 TL’ye kadar olan araç için % 70, 50.000 TL’yi aşan kısmı için % 50 kredi kullandırılır. Aylık ve üç aylık dönemlerde ödeme yapılabilir. Sabit taksit seçeneği olduğu gibi değişken taksitlerle geri ödeme imkânı bulunmaktadır.

Teminat için aracın rehni gerekmektedir. Kredi kullanacak kişinin daha önceki ödemeleri göz önüne alınarak düzenli ödeme yapan kişilere kredi verilir. İkinci el araçlar için kredi alınacaksa, kasko bedeli temel alınır. 3 ile 36 ay geri ödemeli kredilerde aracın yaşının en fazla 8 olması gerekir. 37 ile 48 ay vadeli kredi kullanımlarında ise aracın yaşının en fazla 5 olması gereklidir.

Vakıfbank taşıt kredisi başvurusu sırasında;

  • nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi
  • ruhsatın fotokopisi
  • noter satış sözleşmesi
  • araç üzerinde takyidat olmadığına veya trafikten men kaşesi olmadığına dair yazı gereklidir.

Yorum yapın