100.000 TL En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

Günümüzde ev sahibi olmak, asgari ücretli çalışan için çok zor hatta imkansızdır. Hatta asgari ücretin üzerinde geliri olanların bile ev sahibi olması çok zordur. Kirada oturmak istemeyen ve her ay kira derdi ile uğraşmak istemeyenler için farklı çözümler üretilmiştir. Bu çözümler içinde en fazla tutulanı banka kredisidir. Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak konut kredilerini çıkarmışlardır. Gecekondulaşmanın kalkması, iyi evlerin ve apartman dairelerinin yapılması konut fiyatlarında da artışa neden olmuştur. Bu duruma bağlı olarak da ev sahibi olmak isteyenler çok zorlanmaktadırlar. İnsanlar bunun sonucu olarak bankaların vermiş olduğu konut kredilerini tercih etmeye başlamıştır. 2007 yılında yasalaşan Mortgage uygulaması konut kredisi seçeneklerinin doğmasına neden olmuştur. Bu sistem ile kira öder gibi küçük miktarlarla ev sahibi olmanın yolu da açılmıştır.

Konut Kredisi

Ev sahibi olmak isteyenlere bankaların çeşitli şartlarda hizmet sunmaları sonucu konut kredisi ortaya çıkmıştır. Ev sahibi olmak isteyenler bankalara başvurarak konut kredisi kullanmak isterler. Bunun sonucu olarak, bankalarda kredi kullanmak isteyenleri ayrıntılı olarak incelemeye alırlar. Ayrıca, satın alınacak olan evin de krediye uygun olması gerekmektedir. Çünkü bankalar verecekleri kredi karşılığında bu evi ipotek ederler ve borcun ödenmemesi sonucu, verdikleri krediyi bu evi satarak kapatırlar. Bankaların müşterilerine bu kadar büyük paraları güvenerek vermesi bunun için çok kolay olmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenlerde bu sayede daha kolay ev sahibi oluyorlar ve ödemelerini tamamen bitirdikten sonra evin sahibi oluyorlar.

Konut Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Tüm kredi başvurularında olduğu gibi konut kredisi başvurularında da ilk hazırlanacak belge gelir belgesidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, gelirin devlet tarafından kayıt altına alınmış olması gerekir. Elden alınan gelirlerin yasal geçerliliği yoktur. Yalnızca söz ile belirtilen gelirlerin hiçbir geçerliliği yoktur.

 • Emekli olanların ise emekli aylığı aldığını gösterir belgeyi ibraz etmesi gerekir.
 • Hiçbir işte çalışmayanların ise kira gelirlerini gösterir kontratlarını gelir belgesi olarak sunması gerekir.
 • Gelir belgesi olmadan kredi almak mümkün değildir. Konut kredisi alırken gelir belgesinin yanı sıra, alınacak olan evin durumunu gösterir evraklara da gerek vardır.
 • Proje halinde olan ve henüz inşaatı başlamamış bir ev için inşaat ruhsatı veya kat irtifakı belgesi ile bankaya gidilmelidir.
 • Yapımına henüz başlanmış ve inşaat halindeki evler için de kat irtifakı belgesi gereklidir.
 • Yapımı tamamlanmış olan bir binadan ev almak için ise, yapının bitmiş ve iskan izninin alınmış olması ile birlikte kat mülkiyeti ile bankaya başvurulmalıdır.
 • Tüm bu bahsedilen belgelerin yanı sıra, bir de ekspertiz raporuna ihtiyaç vardır. Ekspertiz raporu, isterse evi alacak olan kişi bir bilirkişi ile anlaşarak, isterse bankanın yönlendireceği bir şirket vasıtası ile hazırlanır.
 • Ekspertiz raporu, evin çeşitli faktörler hesaplanarak belirlenen değerini gösterir belgedir.

100.000 TL Konut Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

OHAL ile konut kredisi faizleri Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla düşmüştür. Bankalar artık düşük faizlerle konut kredisi vermektedirler. 2018 yılı için en uygun konut kredisi faizleri devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın konut kredi faizleridir. Konut kredisi almak isteyenler sadece devlet bankaları ile yetinmeyip diğer bankaları da araştırmalıdırlar. Ancak, Ziraat Bankası “Konut Ürün Paketi” adlı kredi 1,15 faiz oranıyla ve düşük masraf maliyeti ile piyasadaki en uygun kredi olarak göze çarpmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu çeşitli kanallardan yapılmaktadır. Şubelerden, ATM’lerden, Çağrı merkezi birimi, İnternet Bankacılığı, Mobil Uygulama ve İnternet Sitesi gibi kanallardan başvuru yapılabilmektedir. Bankaya gitmeden rahat ve hızlı bir şekilde konut kredisi başvurusu yapılabilmektedir. 120 aya kadar vade ile konut kredisi başvurusu yapmak için, alınacak olan konutun ekspertiz değerinin % 80’ine kadar kredi kullanılabilir. Kredi alınacak evin üzerine ipotek konur ve gerekli görülmesi halinde ek teminat istenir. Kredi kullanım süresi boyunca hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası yapılır. Ayrıca başvuru sırasında;

 • başvuru formu
 • nüfus cüzdanı veya yerine geçecek olan ehliyet veya pasaport
 • gelir belgesi
 • serbest meslek mensupları için bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesine gerek vardır.

Bunların yanı sıra, satın alınmak istenen konutun tapu belgesi, tüzel kişiliklerin ortağı olduğu kişilerin ortağı olduğu şirkete ait ana sözleşmesinin yayınlandığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şubece istenecek diğer belgelere gerek vardır.

Yorum yapın